Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Komitesi, örgüt üyesi 194 ülkeye uluslararası seyahatlerde tek koşul olarak “Covid-19 aşısı kanıtı” istememeleri ve DSÖ’nün acil kullanımına onay verdiği yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşılarını tanımaları çağrısında bulundu.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghrebreyesus başkanlığında Acil Durum Komitesi’nin dokuzuncu toplantısı 22 Ekim’de örgütün Cenevre’deki merkezinde video konferans yöntemiyle yapılmıştı. Komite’nin aldığı tavsiye kararları gecikmeli olarak yayımlandı.

Komite tarafından yapılan yazılı açıklamada, Covid-19 salgınının “dünya genelinde halk sağlığını olumsuz yönde etkilemeye devam ettiği” ve “koordineli uluslararası bir müdahale gerektiren olağanüstü bir durum” olduğuna oy birliğiyle karar verildiği aktarıldı. Açıklamada, Covid-19 salgınına yönelik “Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durumu’nun (PHEIC)” devamına karar verildiği belirtildi.

Acil Durum Komitesi’nin tavsiye kararlarında ise DSÖ üyesi 194 ülkeye, uluslararası seyahatlerde tek koşul olarak “Covid-19 aşısı kanıtı” istememeleri tavsiyesinde bulunuldu. Buna gerekçe olarak da Covid-19 aşılarına “sınırlı küresel erişim” ve “aşıların adaletsiz dağılımı” gösterildi.

“DSÖ’NÜN ACİL KULLANIMINA ONAY VERDİĞİ AŞILARI TANIYIN” ÇAĞRISI

Komite, uluslararası seyahati kolaylaştırmak için “risk temelli” bir yaklaşıma devam edilmesi ve alınan seyahat önlemleri hakkında DSÖ ile bilgi paylaşılması için ülkelere çağrı yaptı.

Komite ayrıca, DSÖ’ye Covid-19 aşılarının kullanımı konusunda danışmanlık yapan Stratejik Uzmanlar Danışma Grubu’nun (SAGE) tavsiyesiyle örgütün acil kullanımına onay verdiği Covid-19 aşılarını tanımaları için tüm ülkelere çağrıda bulundu.

Acil Durum Komitesi, 16 Ocak 2021’de de Covid-19 salgını nedeniyle “küresel acil durumun” devamı ve uluslararası seyahatler için “aşı pasaportu şartı” getirilmemesi tavsiyesinde bulunmuştu.