Çin-Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) uzman ekibinin İngiliz üyesi Dr. Peter Daszak, ABD’nin istihbarat kuruluşunun Covid-19 salgınıyla ilgili çalışmalarını eleştirdi.

AFP’nin haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Çin-DSÖ uzman ekibi tarafından açıklanan yeni koronavirüsün kaynağına dair araştırma sonuçlarının şeffaflığından şüphelendiklerini ifade etmişti. Uzman ekibinden Daszak, dün konuyla ilgili olarak ABD’nin istihbarat kuruluşunu eleştirdi.

AFP’nin bildirdiğine göre, Daszak Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “ABD’nin istihbaratına fazla güvenilmemesi gerekir. ABD’nin istihbarat kuruluşu Trump önderliğinde gerçeklikten gittikçe uzaklaştı. Açıkçası, birçok konuda hata yaptı.” ifadelerini kullandı.

Çin-DSÖ uzman ekibinin yeni koronavirüsün kaynağına dair incelemelerinin sonuçları kısa süre önce düzenlenen bir basın toplantısında açıklandı. DSÖ’den uzman ekibi şefi Peter Ben Embarek toplantıda yaptığı açıklamada, virüsün Wuhan Viroloji Enstitüsü’ndeki laboratuvardan sızdığı iddiasının çok mümkün olmadığını ve gelecekte de bu konuda araştırma yürütülmeyeceğini söyledi.

Reuters Ajansının haberinde, Biden yönetiminin DSÖ’nün raporu hakkında sözde “bağımsız inceleme” yapacağına işaret edildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki kısa süre önce yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin DSÖ’nün incelemelerinin “planlama ve gerçekleştirme” sürecine katılmadığını, ancak DSÖ raporundaki analiz ve verileri titizlikle incelemek istediğini belirtmişti.