China Daily

Şimdiye kadar sadece Pfizer-BioNTech, AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşıları Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) acil kullanım onayı aldı. Bu ulusal düzenleyici kurumlar için aşıların güvenli ve etkili olduğunun göstergesi ayrıca gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelere aşı sağlamak için kurulan küresel bir program olan COVAX’a dâhil edilecek aşılar için onay mührü.

Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), kendi halkını aşılamanın ilk önceliği olduğunu belirterek, aşı ile aşı üretimi ham maddesi ihracatı üzerine koyduğu kısıtlamalar ve dünyanın en büyük üreticisi Hindistan’ın kısa süre önce kendi ağır salgın durumu nedeniyle aşı ihracatını durdurması, bu ayıları yağmalanmaya değecek nadir mallar haline getirdi.

Bazı zengin ülkelerde aşılama oranı kitle bağışıklığı için gereken orana yaklaştı ya da geçtiyse de, bu ülkeler halen yoksul ülkelere yardım etmek için daha fazla aşıyı ihtiyacı olan ülkelere yöneltmeyi reddediyor. Dünya ölçeğinde 1 milyar doz aşı vurulsa da, bunun sadece yüzde 1,6’sı Afrika ülkelerinde yapıldı.

Bunu dikkate alarak, DSÖ’nün üç aşıyı incelemesinin bitmeye yakın olduğu haberi geniş biçimde olumlu bir gelişme olarak kabul edildi.

DSÖ Direktör Yardımcısı Mariangela Batista Galvao Simao’ya göre, kurumun Sinopharm Covid-19 aşısı ve Moderna aşısını incelemesi bu hafta sonunda, Sinovac Biotech aşısını incelemesi ise gelecek hafta sonunda bitecek. Eğer DSÖ, bu aşıların özelikle de iki Çin aşısının acil kullanımını onaylarsa, bu COVAX için büyük bir destek olacak ve kendi yasaları gereği bu aşıların onaylanmasını sabırsızlıkla bekleyen bazı gelişmiş ülkeler için bir yeşil ışık olacak ve Çin aşılarını ithal edebilecekler.

BATI ÜLKELERİNİN AŞI TEKELİ SONA ERMELİ

DSÖ’nün onayı bir formalite olmalı, çünkü Çin aşılarının güvenliği ile etkililiği birçok kurum ve ülke tarafından kez test edildi, onaylandı. 200 milyon dozdan fazla Çin aşısı ülke içinde ve 100 milyon doz da ülke dışında uygulandı.

COVAX programı aşı kıtlığı nedeniyle felç olurken, Çin Küresel Güney’de ihtiyaç halindeki nüfusa aşı sağlamak için yapabileceği her şeyi yaptı. Şimdiden 80’den fazla ülkeye ve üç uluslararası kuruluşa aşı bağışında bulundu ve 40’dan fazla ülkeye aşı ihraç etti.

Ülkenin bu yıl 3 milyar dozdan fazla aşı üretmesi bekleniyor ve yıllık aşı üretim kapasitesi yaklaşık 5 milyar doza ulaşacak. Bu, eğer DSÖ Çin aşılarının acil kullanımına onay verirse, bu sadece COVAX programının yeniden başlaması değil, aynı zamanda küresel aşı kıtlığının halledilebileceği anlamına geliyor.

Sadece Batılı ülkelerin aşı tekelinin sona erdiğini görmek istemeyenler DSÖ’nün Çin aşılarını onaylamasını kıskanırlar. Ortak bir düşman karşısında, bu düşmanla savaşmak için kullanılacak silahları siyasileştirmek gülünçtür.