Dünya Bankası, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının meydana getirdiği ekonomik zorlukları aşmaya çalışan Sahra Altı Afrika ülkelerinin, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası ekonomik büyümesinin yavaşlayacağını bildirdi.

Dünya Bankası’nın kıtanın makroekonomik görünümüne ilişkin hazırladığı yeni raporda, 2021’de yüzde 4 büyüme kaydeden bölgenin 2022’de büyüme oranının yüzde 3,6 olmasının tahmin edildiği belirtildi.

Raporda, bölgenin Covid-19 salgını, tedarik zincirindeki bozulma ve iklim değişiminin yanı sıra Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri operasyon sonrası yükselen emtia fiyatlarıyla da baş etmeye çalıştığı aktarıldı.

Doğal kaynak zengini ülkelerin savaş sonrası ekonomik performansının gelişeceği, kaynak zengini olmayan ülkelerin ise ekonomik faaliyetlerinin zayıflayacağı ifade edilen raporda, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Zambiya gibi ülkelerin metal fiyatlarındaki yükselişten faydalanmasının beklendiği kaydedildi.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), geçen ay yayımladığı raporda, Rusya ve Ukrayna buğdayına bağımlı olan çok sayıda Afrika ülkesinde gıda krizi görülebileceği uyarısı yapmıştı.