Çin, Dünya Bankası’nın Beijing’deki temsilciliğinin kısa süre önce yayımladığı raporun, uluslararası toplumun Çin ekonomisine olan güvenini yansıttığını açıkladı.

Dünya Bankası’nın raporunda, Çinli tüketiciler ve işletmelerin Çin ekonomisinin geleceğine olan güveninin sürekli arttığını, iş gücü piyasasının iyiye gittiğini, bu yıl Çin’in yüzde 8,5 büyümesinin beklendiği belirtildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında raporu değerlendirdi.

Wang Wenbin, yılın ilk 5 ayında Çin’in Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’nın (GSYİH) artış eğilimini koruduğuna işaret ederek, fiilen değerlendirilen yabancı sermayenin yüzde 35,4 oranında artarak 481 milyar yuan’ı bulduğunu söyledi.

Aynı dönemde gerçekleştirilen ithalat ve ihracatın 14,76 trilyon yuan ile rekor seviyesine ulaştığını aktaran Sözcü Wang, Çin’in dış ticaretini ilerleterek dünya ekonomisinin canlanmasına da dinamizm kattığını kaydetti.

Wang Wenbin, Çin’in iş birliği, dayanışma ve çifte kazanç ilkeleri doğrultusunda dışa açılmayı genişleteceğini dile getirerek, tüm dünya ülkelerinin Çin piyasasının fırsatlarından faydalanmasını olumlu karşıladıklarını, böylece ortak kalkınmanın sağlanabileceğini ve dünya halklarına daha büyük yarar getirilebileceğini sözlerine ekledi.