CGTN

Çin Kaplan Yılı’nı kutlarken dünya liderleri de Çin’e Yeni Yıl tebriklerini gönderiyorlar.

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabiç, Çin medya Grubu (CMG) aracılığıyla yaptığı selamlamada Çin ve Çin halkına bol başarı ve sağlık diledi.

Bakan, Sırbistan’ın Çin ile olan “demir dostluklarını” ne kadar takdir ettiklerini göstermek için Lunar Yeni Yılı’nı da kutladığını söyleyerek, “Dostluğumuzun ve ortaklığımızın gelecek yıllarda daha da güçlü olacağına sıkı sıkıya inanıyorum.” dedi. Bakan ayrıca Beijing’ in cuma günü resmen başlayacak “fantastik” bir Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacağına karşı olan güvenini de dile getirdi.

Kamboçya Başbakanı Samdech Techo Hun Sen, Çin Yeni Yılı için iyi dileklerini ileterek, festivalin Güneydoğu Asya ülkesinde de popülerlik kazandığını belirtti. Hun Sen, Kamboçya’daki Khmer-Çin Federasyonu Başkanı Pung Kheav Se’ye yakın zamanda gönderdiği bir mesajda, Çin kökenli Çinli-Kamboçyalıların eski zamanlardan beri Kamboçya halkıyla her zaman iyi ve kötü günleri paylaştığını söyleyerek, Covid-19 salgını zamanında bile Kamboçya’daki sosyoekonomik kalkınmaya büyük katkı sağladıklarını ifade etti ve “Tüm kardeşlerimize mutluluklar, işlerinizde ve çabalarınızda daha parlak başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida ise, Yeni Yıl mesajında, Japonya’da yaşayan ve çalışan Çin toplumu ile festivali kutlayan herkese iyi dileklerini ileterek, Kaplan Yılı’nın büyük canlılık ve büyüme ile dolu muhteşem bir yıl olmasını diledi.

Devlet Başkanı Carlos Alvarado Kosta Rika Denizaşırı Çin Birliği’ne hitaben yazdığı mesajda, Kosta Rika hükümeti adına ve kendi adına Orta Amerika ülkesindeki Çin toplumuna refah, sağlık ve barış diledi. Ayrıca Çin halkını geçen yılki büyük başarıları nedeniyle tebrik etti.