İl Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Şişman, höyüğün dünyada “devletin ve bürokrasinin temellerinin atıldığı yer” olarak bilindiğini, dünyanın en eski kerpiç sarayı ile drenaj hattının ve en eski kral mezarının burada yer aldığını anlattı.

Arslantepe Höyüğü’nün UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kabul edilmiş olmasının Malatya için bir başlangıç olduğunu, bir yerin bu listeye alınmasının o bölgeyi dünya şehri haline getirdiğini belirten Şişman, şöyle konuştu:

“Arslantepe Höyüğü, 2021 yılına gelinceye kadar pandemi dönemini saymazsak ortalama 30 bin ziyaretçi alan bir höyüktü. Listeye girmesi ile birlikte sadece 26 Temmuz 2021 tarihinden itibaren 30 bin ziyaretçiyi geçti, 5-6 aylık süreçte bu rakamı elde etmiş olduk. Tabii 2021 yılını düşündüğümüz zaman pandemi şartlarından dolayı ziyaretçi sıkıntısı vardı. Buna rağmen 2021 yılını 34 bin ziyaretçi ile kapattık. İnşallah 2022 yılında da ziyaretçilerin Malatya’mıza yoğun bir şekilde gelmesi noktasında çalışmalar yapacağız. Hatta 2022 yılı itibarıyla Arslantepe Höyüğü’nde yapacağımız en önemli çalışmalardan birisi, yıllardır devam ettirilen bir kazı var. Her kazı dönemi sonrasında kazılan yerin üstünün çatıyla örtülmesi gerekiyor. Bu noktada 2022 yılında en önemli çalışmamız Arslantepe Höyüğü’nün üzerindeki çatı sisteminin genişletilerek yeni alanların kapatılmasına yönelik olacak.”