China Daily

Eğer Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Wuhan’daki saha incelemesinde, çalışma başlamadan önce Covid-19 salgınının suçunu Çin’e atmak isteyenlerin hazırladığı söyleme uyan sonuçlar bulunsaydı, uzman ekip sadece gerçekleri ortaya çıkarmadaki profesyonellikleri için değil, aynı zamanda ev sahibi ülkenin iddia edilen engellemelerini de aştıkları için de takdir edilirlerdi.

Ancak bulgular Çin’in yeni koronavirüs salgınının kaynağı olduğu ve salgına karşı tepkisinde gevşek davrandığı şeklindeki komplolara uygun olmadığı için bazı çevreler ekibin profesyonelliği ile bağımsızlığını sorguluyor ve ekibe saldırıyor.

Ekibin sıkı çalışması ve Çinli meslektaşları ile yaptığı iş birliği uluslararası toplumun çoğu tarafından kabul edilirken, Washington ve bazı sertlik yanlısı Batılı medya organları, New York Times’ın öncülüğünde, ekibin bulguları üzerine şüphe düşürmeyi amaçlayan kötü bir spekülasyonla uğraşıyorlar.

Salgının Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) uzun zamandır kontrolden çıkmasının nedeni ülkenin siyaset ile taraflılığı bilim ve gerçeklerin önüne koymasıdır. DSÖ’nün Wuhan ekibine uygulamak istediği baskı kendi tarzının hatasını görmediğini gösteriyor.

ABD GÜVENİN İKİ YÖNLÜ BİR YOL OLDUĞUNU UNUTMAMALI

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında işaret ettiği gibi, -ekip lideri Peter Ben Embarek’ın “birçok yönden başarılı” diye tanımladığı- ekibin görev gezisi, “bizi virüsün kaynağını anlamamıza daha da yaklaştıran bilgeler elde eden” bağımsız bir çalışmaydı.

Ama bilimsel kanıtlara önem vermeyenler de var; bunların ilgisini çeken şey, Çin’i küresel kamuoyunun gözünde itibarsızlaştırmak. Önceki ABD yönetiminin başlattığı bu çamur atmanın ABD’de ve İngiltere gibi bazı müttefiklerinde alıcısının olması salgının siyasileştirilmesinin devam ettiğini gösteriyor.

İronik olan şu ki, The New York Times gazetesi gibi, eski yönetimin ülke içindeki salgın önleme ve kontrol önlemlerini eleştirenler şimdi onun taraflılık değneğine sarıldılar. ABD’nin salgından en kötü etkilenen ülke olarak, küresel bir dayanışmayı gerektiren bir çaba olan virüs hakkında daha çok şey öğrenme konusundaki bilimsel çabalardan doğrudan yarar sağlayacağını bilmesi gerekir. Eğer gerçekten uluslararası topluma yeniden katılmak istiyorsa, koyun postundaki bir kurt gibi girmektense, bunu doğru nedenler için yaptığını göstermesi lazım.

Etkili birçok taraflı iş birliği için, karşılıklı saygı ve güven gerekir. Çin değişmez bir şekilde güven inşa etmeye bağlıdır fakat ABD güvenin iki yönlü bir yol olduğunu unutmamalıdır.