Dünyaca bilinen isimler ortak imzalı bir mektup yayımlayarak, İngiltere iletişim denetleme kurumu Ofcom’un Çin’in resmi televizyonu CGTN’nin İngilizce yayınlarına getirdiği yasağa tepki gösterdiler.

Avustralyalı gazeteci ve film yönetmeni John Pilger ile üç Oscar ödül sahibi ABD’li yönetmen ve senarist Oliver Stone gibi birçok ünlü ismin ortak imzasını taşıyan mektup, İngiltere’de yayın yapan Morning Star gazetesi ile No Cold War isimli kuruluşun web sitesinde yayımlandı.

Mektupta, Ofcom’a, CGTN’e getirdiği yasağı kaldırıp, kanala tekrar yayın izni verme çağrısında bulunuldu. Mektupta ayrıca, GCTN’e yönelik yasağın İngiltere’nin ve İngiliz halkının çıkarlarına aykırı bir girişim olduğu kaydedildi.

Ofcom’un çifte standardının eleştirildiği mektupta, “CGTN, İngiltere’nin BBC’si, Fransa’nın France Télévisions’u ve Japonya’nın NHK’si gibi medya organlarıyla eşit konuma sahip. Ofcom, CGTN’nin yayınlarının yasaklanmasının nedeni olarak, ‘İngiltere’de yayın lisansı edinen kişilerin hiçbir siyasi kuruluş tarafından kontrol edilmemesi’ kuralını sundu. Ancak bütün BBC personelinin MI5 tarafından denetlenmesi gerekmesine rağmen, BBC’nin yayın lisansı hiçbir zaman iptal edilmedi. İfade özgürlüğünü ihlal eden bu girişim, tam da Batılı ülkelerin Çin’e yeni bir Soğuk Savaş başlatma tehdidinde bulundukları zamanda yaşandı. Bu aşamada, bütün ülke halkları arasında karşılıklı güven tesis edilmesi ve uluslararası meselelere dahil olan tarafların tutumlarının doğru anlaşılması önem taşıyor. CGTN’nin söz hakkının elinden alınması, bu konuda engeller oluşturacak.” ifadeleri kullanıldı.

Ofcom tarafından 4 Şubat’ta yapılan açıklamada, CGTN’nin İngiltere’deki yayın lisansının iptal edildiği bildirilmişti.