China Daily

Bir şeye her zaman geleneksel ön yargılı yaklaşımla bakarsanız, onu nesnel bir şekilde görebilmeniz hemen hemen zordur. Pek çok batı medyasının Çin ile ilgili şeylere nasıl bakması gerektiği konusundaki sorunu budur. Çin’in Covid-19 aşılarıyla ilgili söyledikleri, onların ön yargılı bakışlarını nasıl kesemediklerinin bir örneğidir.

Çin aşılarının küresel kamu malı olacağını açıkladı ve özellikle gelişmekte olan ülkeler olmak üzere birçok ülkeye aşılarını farklı şekillerde sağlama sözü verdi. Yine de Batı medya kuruluşları bunu Çin’in küresel etkisini artırmak anlamına gelen “aşı diplomasi”si olarak tanımladı.

Daha sonra Çin’in aşılarının artan sayıda ülke tarafından memnuniyetle karşılanması üzerine, Çin aşılarının güvenliği ve etkililiğini sorgulamaya başladılar. Bir Çinli virolog yakın zamanda Çin aşılarının koruma oranının nasıl artırılacağı konusunda konuştuğu zaman, bu sözlerinin Batı medyası tarafından, Çin’in onaylanmış dört aşısının etkililiğine ilişkin şüphe yaratmak amacıyla yanlış yorumlandığını söyledi.

Ancak gerçekler zaten kendisini gösteriyor. Örneğin, Sinopharm’ın Vero aşısı, 10 ülkede yapılan Faz 3 çalışmasında yüzde 79 oranında etkili olduğunu ortaya koydu. Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yapılan ayrı bir çalışmada ise bu oran yüzde 86 oldu. Çin’den çok sayıda aşı alan Brezilya ve Endonezya’da da yapılan ön çalışmalara göre, Sinovac’ın CoronaVac aşısının etkililik oranı yüzde 50 ila yüzde 78 seviyesinde bulunuyor.

ÇİN AŞILARI GÜVENLİ OLDUĞUNU KANITLADI

Prensipte aşıların etkililik değeri, ciddi hastalık seyri yani hastaneye yatmayı gerektiren durumlar göz önüne alındığında yüzde 80’in üzerine çıkıyor. Çin’de aşıların etkililiğini kontrol etmek zor, çünkü etkili kontrol ve önleme tedbirleri sayesinde ülkede salgın geçen yıldan bu yana kontrol altında olduğundan çok az vaka meydana geliyor. Araştırmalar bu yüzden ağırlıklı olarak Brezilya gibi etkilenen ülkelerde yapılan çalışmalara bağlı bulunuyor.

Çin aşılarının etkili olma oranı,  şirketlerinin yüzde 95’in üzerinde etkili olduğunu iddia ettikleri mRNA aşılarında olduğu gibi yüksek olmayabilir, fakat bazılarının etkili olma oranının sadece yüzde 30-60 seviyesinde seyreden grip aşılarına nazaran daha etkili. Buna ilaveten Çin aşıları çok güvenli olduğunu kanıtladı. Çin aşılarıyla ilgili, diğer bazı aşılarda olduğu gibi ciddi ters tepkiler bildirilmedi.

Batı medyasının bu yüzden, Çin’in hâlihazırda 100’den fazla ülke ve uluslararası kuruluşa sağladığı aşılarının etkililik oranını sorgulamak için sebepleri yoktur. Ayrıca Çin aşılarının Covid-19 salgınıyla mücadelede sağladığı katkıyı da küçümseyemezler.

Dünyanın ihtiyacı olan şey aşılara iftira atmak veya belirli bir ülkenin çabalarını küçümsemekten daha çok dayanışmadır.