China Daily

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yeni bir yönetimin işbaşına gelmesi ile birlikte, bu yönetimin Çin’le ikili ilişkileri daha olumlu bir yola sokmak için çalışacağı umutları da artmıştı. Bu umutlar, Joe Biden yönetimi selefinin ilişkileri dondurma politikasını devam ettiriyor görünmesiyle birlikte her geçen gün azalıyor.

İki taraf arasında yüksek düzeyli görüşmelerin yapılacağı ile ilgili geçen hafta perşembe günü yapılan açıklama bu nedenle, iki ülkenin ilişkileri çatışma ve anlaşmazlıktan uzağa götürecek erdem ve kararlılığı gösterebilecekleri umutlarını canlandıran, olumlu bir gelişmedir. Ancak üst düzey Çinli diplomatlar Yang Jiechi ve Wang Yi ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan arasındaki görüşme, dünyadaki en iyi niyetle de yapılsa, bir günlük görüşmeler iki ülkenin farklılıklarını ortadan kaldırmayacaktır. Yine de Alaska’da Anchorage’da 18 Mart’ta yapılacak görüşme, ikili ilişkileri iki ülkenin liderlerinin Ay Yeni Yılı münasebetiyle yaptıkları telefon görüşmesindeki olumlu mesajlarla aynı yörüngeye sokabilir.

Çin sürekli olarak, karşılıklı saygı temeline dayalı samimi ve eşit temele dayalı diyaloğun iki tarafın farklılıklarını azaltma ve daha ortam zeminler bulmasının tek yolu olduğunu söyledi.

Bu nedenle Beijing ile Washington’ın sonunda ikili çıkarlarla ilgili konularda görüş alışverişinde bulunmak için bir araya geleceklerini görmek iyi bir gelişmedir. İki tarafın görüşmeleri iyi niyet ve dürüstlükle sürdürmeleri ve günün sonunda birbirleriyle ilişkilere devam etme arzusuyla ayrılacakları ümit edilir.

ABD, ÇİN’İ “STRATEJİK BİR DÜŞMAN” DEĞİL, RAKİP OLARAK GÖRMELİ

Dünyanın iki büyük ekonomisi arasındaki ilişkiler uzun zamandır ikili düzeyin ötesinde bir önem kazandı. Dünyanın Çin ile ABD’nin iş birliği yapmasına ihtiyacı var. Aynı zamanda, iki ülkenin anlaşmazlıklar yaratan ve çatışma riskini artıdan farklılıklara sahip olduğu da inkâr edilemez.

Çin-ABD ilişkilerini normal yoluna yeniden sokmak için, ABD’nin Çin’in merkezi çıkarlarına saygı göstermesi ve Çin’in güvenlik ortamını kötüleştirmeye çalışmaya son vermesi gerekiyor. Çin’i “stratejik bir düşman”dan çok bir rakip gibi görmelidir.

Başbakan Li Keqiang’in, Çin’in en üst yasama organı Ulusal Halk Kongresi’nin bu yılki toplantısının bitiminden sonra yaptığı basın toplantısında söylediği gibi, iki ülkenin aralarındaki farklılıklara odaklanmak yerine ortam zeminlerine daha fazla dikkat etmeleri ve ortak çıkarlarını genişletmeleri gerekiyor.

Bu ABD’nin farklılaşma yerine bütünleşme alanlarına odaklanan nesnel ve rasyonel bir bakış açısı benimsemesi gerektiği anlamına geliyor.

İki ülke arasındaki bütün farklılıkları çözmek için bir günün yetersiz olduğu belli olduğu için, açık bir yol haritasına dayanarak değişik düzeylerde aynı doğrultuda çalışabilmeleri için, yüksek düzeyler arasında iletişimi devam ettirmeleri hayati öneme sahiptir.