Şimdiye kadar yapılan dünyanın 7 harikasını unutun… Futbol için yapılmış en garip stadyumlar görenleri şaşkına çeviriyor. Dağların arasında, alışveriş merkezlerinin yanında, trenlerin içinden geçtiği ve kalelerin içine yapılan stadyumlar görenleri hayrete düşürüyor. İşte dünyanın en garip stadyumları…

Bazı stadyumlar, biraz kaçık ve tuhaf olmasına rağmen, futbolun gerçekten her yerde oynanabileceğini kanıtlıyorlar. İşte dünyanın en garip stadyumları…

TARTAN CIERNY BALOG

Slovak minnows Tartan Cierny Balog’un hayranları, tribünlerinden geçen buharlı tren nedeniyle maç sırasında görüşlerini kısmen engelledi.

 

ESTADIO HERNANDO SILES

Bolivya’nın La Paz kentinde Estadio Hernando Siles, milli takımın yanı sıra rakipleri Club Bolivar ve The Strongest için futbol sahasıdır. Aynı zamanda konumu nedeniyle deplasman takımları için çok zor bir yer. Deniz seviyesinden 11,932 fit yükseklikte.

 

LIONEL MESSİ BU SAHADA KUSMUŞTU

Ünlü Lionel Messi, 2013 yılında Bolivya ile Arjantin arasında oynanan Dünya Kupası elemeleri sırasında sahada kustu ve irtifa hastalığından muzdaripti.

STADION VOZDOVAC

Stadion Vozdovac, Sırbistan’ın Belgrad şehrinde bulunan bir stad. Stadyumun altında 2012 yılında inşa edilen bir McDonald’s, KFC ve bir süpermarket var. Yani bir alışveriş merkezi ile iç içe…

ESTADIO MUNICIPAL DE BRAGA

Portekiz’in Braga takımının stadı… Euro 2004 öncesinde Monte Castro taş ocağından oyulmuştu. Temelde bir uçurumun üzerinde… Arsenal, 2011’de Şampiyonlar Ligi’nde 2-0 yenilerek buradan ayrılmıştı. Çarpıcı bir manzara ve her iki stand da sahanın üzerinde çelik tellerle birbirine bağlı. Her biri 15.000’e kadar hayran taraftar kapasitesine sahip.

DÜNYANIN EN YÜKSEK STADYUMU: OTTMAR HITZFELD GSPON ARENA

Bu stadyum dünyada futbol oynamak için en yüksek yer. Yarı zamanlı FC Gspon’un evi olan taraftarlar, eğer futbol istediğiniz kalitede değilse, İsviçre dağlarının pastoral çevresinin tadını çıkarabilirler.

Ama oraya ulaşmak biraz zor… Araba ile ulaşım çok yüksek olduğu için zor fakat yakınlardaki Stalden köyüne gidip teleferik almanız gerekiyor.

SVANGASKARĞ

Yaklaşık 800 kişilik bir nüfusa sahip Faroe Adaları’nda bir ada olan Totfir’de bulunan Svangaskarğ, tuhaf bir şekilde 6.000 seyirci kapasitesine sahip.

Eskiden Malta’ya karşı 1998’deki galibiyetin kaydedildiği milli takımın stadyumu… Ancak o zamandan beri Tórsvøllur’daki bir stadyuma taşındılar. Yine de burası yeşil tepelerle çevrili ve çarpıcı bir mavi göl manzarası sunmaktadır. B68 Toftir takımınıa ev sahipliği yapmaktadır.

GOSPIN DOLAC

Hırvatistan’a geri dönüyoruz, başka bir aydınlatıcı arenaya gidiyoruz. Imotski’deki Gospin Dolac, size stadın arkasında Mavi Göl’ü bulacağınız bir lagüne 1,640 fitlik bir düşüş olduğunu söyleyene kadar oldukça normal görünüyor. NK Imotski’ye ev sahipliği yapıyor ve 4.000 taraftarı ağırlıyor.

 

THE FLOAT @ MARINA BAY

Singapur’da, Marina Bay’de özel olarak yapılmış yüzen platformda yapılan bu saha da dahil olmak üzere işleri biraz farklı yapmaktan hoşlanıyorlar.

Bu platform 2007’de açıldı ve resmi olarak en büyük yüzer sahne ve bu nedenle 30.000 kapasiteli mekanda düzenli olarak pop konserleri veriliyor. Ancak Singapur milli takımı burada oynama fırsatını henüz değerlendirmedi. Aslında, The Float’ta Pazar Ligi futbolunun ötesinde hiçbir şey gerçekleşmedi

MMABATHO STADIUM

Güney Afrika’nın beşinci en büyük spor stadyumu olan Mahikeng’deki Mmabatho Stadyumu, 59.000 kapasitesine rağmen 2010 Dünya Kupası seçimleri için reddedildi. Stadın platformlarının bazı kısımları sahaya bakmıyor.

Kaynak: Sabah