Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri’nde kısa süre önce tüm dünyayı şok eden bir çıkarıma dair veriler yayınlandı. Buna göre, ABD’deki gerçek yeni koronavirüs vakalarının sayısı yüzde 60 oranında hafife alındı. Yani bu ülkedeki gerçek vakası sayısı 65 milyona ulaşmış olabilir!

Bu, tüm insanlara dünyanın tek süper gücü olan ülkenin kendi salgın durumunu temel olarak kontrol altına almadığı ve bunun dünyanın salgınla mücadelesini etkileyen bir faktör olduğunu hatırlatıyor.

Ayrıca, ABD yönetimi kendi vatandaşlarının yurt dışına çıkmalarına etkin kontrol önlemleri uygulamamasından dolayı, Covid-19, ABD’den dünyanın her köşesine yayılıyor. ABD virüsü dünyaya yayıyor.

ABD’deki salgın durumunun geçmişini incelersek şunun farkında oluruz; ABD’de 2019 yılında Covid-19 vakaları görüldü. Ancak siyasi çıkarı için ABD durumu kasten gizledi ve ön uyarı yapan bilim insanlarına baskılar yaptı.

ABD, Çin ve Dünya Sağlık Örgütü’nün zamanında yaptıkları paylaşımlara ise sağır kalarak, salgını kontrol altına alma fırsatlarını defalarca kaçırdı. Bu, ABD’de salgının yayılmasının yanı sıra, dünyanın salgınla mücadelesini ciddi şekilde etkiledi.

Virüsün yayılmasına karşı, ABD’deki bazı siyasetçiler kendi halklarının can güvenliğine karşı sorumsuz tavır gösterdi, dünya halkının can güvenliğini de hiçe saydı. ABD yönetiminden açıklanan resmi rakamlara göre, nisan 2020 ile mart 2021 döneminde ABD vatandaşlarının yurt dışı seyahatlerinin sayısı 23 milyon 195 bini buldu. ABD’nin etkin tedbirler almaması tüm dünyayı mağdur etti.

Üstelik ABD ordusunun dünya genelindeki askeri harekatları, birçok ülkede kurduğu askeri üsler ve biyolojik laboratuvarlar, dünyanın salgınla mücadelesine karşı en büyük tehditleri oluşturdu.

ABD, öteden beri başka ülkelerden “hesap sormaya” alışıktır, ancak kendisinin salgınla mücadele çalışmasındaki başarısızlığı hiç sorgulanmadı.

Dahası bazı ABD’li siyasetçiler, salgını siyasallaştırıp başka ülkeleri karalıyor, virüsün kökeniyle ilgili araştırma çalışmasını alet olarak kullanıyor. Bunun amacı, kendi hatalarını başkalarına yükleyerek, sorumluluğunu örtmeyi ve Çin’e baskı yapmaktır. Bu çirkin girişim, dünyaya atılan başka bir tür virüstür. Bu tür siyasi virüsler, Covid-19 virüsünden daha korkunçtur.

Salgınla mücadele, tüm insanlığın ortak sorumluluğudur. ABD’li siyasetçilerin av alanı değildir. ABD kendi başarısızlığını görmezden gelerek dünyaya virüsü yayıyor, hatta dünyanın mücadele iş birliğini manipüle etmeye çalışıyor. Bu tür sorumsuz girişimler, bilime, uluslararası adalete ve insanların can güvenliğine saygısızlıktır.