HİBRİT PİRİNÇ, MİLYARLARCA İNSANIN GIDA SORUNUNU ÇÖZDÜ

Çin’de hibrit pirincin babası olarak anılan Yuan Longping (soldan dördüncü), 2003 yılında,  Filipinler’i ziyaret ederek, iki ülkeden yetkili ve teknisyenlerle birlikte Filipinler’de süper tropik hibrit pirincin başarıyla ekilmesini kutladı. 

Mart 2022, Filipinler’in Nueva Ecija eyaletindeki bir hibrit pirinç kulağı gösteriliyor. 

Filipinler’deki hibrit pirinç ekim alanlarının genişliği günümüzde 1 milyon hektarı aştı. Hektar başına üretim azami 15 tonu bulurken, yerli geleneksel pirinç tohumlarındaki verimliliğin 3 katına ulaşıldı.

Çin, dünyada hibrit pirinci başarıyla geliştiren ve yaygınlaştıran ilk ülke. Hibrit pirinç, “İkinci Yeşil Devrim” olarak da anılan Çin’in ilk patentli tarım teknolojisi, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından gelişmekte olan ülkelerdeki gıda kıtlığını çözmek için tercih edilen teknolojiler arasında listelenmişti.

Şu anda, 60’tan fazla ülke ve bölgeye tanıtılan Çin’in hibrit pirinci teknolojisiyle hibrit pirincin yurt dışındaki ekim alanı yüz ölçümü 7 milyon hektarı buldu. Bu, milyarlarca nüfusun gıda sorununun çözülmesine ve dünyanın gıda güvenliğine önemli katkılarda bulunulduğu anlamına geliyor.

ÇİN’NİN BEİDOU UYDU NAVİGASYON SİSTEMI DÜNYAYI AYDINLATTI

 Ekim 2021’de Beijing’de düzenlenen Çin’in 13. Beş Yıllık Plan döneminde bilimsel ve teknolojik inovasyon alanında kaydedilen başarıların gösterildiği sergide Beidou uydu navigasyon sisteminin bir modeli de yer aldı. 

Myanmar balıkçılık piyasasına giren Beidou gemi kaynaklı terminal ürünleri, ülkedeki denetim departmanlarına ve balıkçılara navigasyon denetimi, yasa dışı avlanma ihbarı ve hava durumu bilgileri gibi çeşitli hizmetler sağlıyor. (Kaynak: China Aerospace News)

Beidou’nun ilk yurt dışı ağ projesi 2014 yılında Pakistan’da kullanılmaya başlandı.

Beidou’nun Çin sınırları dışındaki ilk ağ projesi olan Pakistan Ulusal Konum Hizmeti Ağı’nın ilk aşaması Karaçi’de tamamlandı. Proje, bölgenin temel coğrafi araştırma, arazi yönetimi, ulaşım ve liman planlamalarına destek sağlıyor.

Çin’in bağımsız olarak inşa ettiği ve işlettiği küresel uydu navigasyon sistemi Beidou, kullanıcılarına yüksek hassasiyette konumlandırma ve zamanlama hizmetleri sağlıyor.

Beidou ürünleri, dünyadaki ülkelerin yarısından fazlasında kullanılıyor.

Beidou tabanlı arazi hakları tespiti, isabetli tarım, dijital inşaat ve akıllı liman hizmetleri, ASEAN, Güney Asya, Doğu Avrupa, Batı Asya ve Afrika’da başarıyla uygulanarak ilgili ülkelerin ekonomik ve toplumsal gelişmesine katkıda bulunuyor.

  ÇİN’İN UZAY İSTASYONU ULUSLARARASI İŞ BİRLİĞİNE AÇIK OLACAK

Nisan 2022’de Shenzhou-13 uzay aracındaki astronotlar Çin’in uzay istasyonunda çalışıyor. 

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, 18 Nisan’da yaptığı açıklamada, Çin’in uzay istasyonunun Birleşmiş Milletler (BM) Dış Uzay İşleri Ofisi (UNOOSA) ile iş birliğiyle istasyonun ilk uluslararası iş birliğiprojesini sürdürdüğünü kaydetti.

Tarihte ilk kez bu türdeki bir program tüm BM üyelerine açıldı. Şu an 17 ülke ve 23 kuruluştan 9 proje, Çin’in uzay istasyonuyla ilgili bilimsel deneyler için ilk grup proje arasına seçildi.

Birleşmiş Milletler Dış Uzay İşleri Ofisi Başkanı Simonetta Di Pippo, yaptığı açıklamada, Çin’in uzay istasyonunun dışa açılmasının “harika bir örnek” teşkil ettiğini söyledi.

 ÇİN AŞILARI KÜRESEL SALGINLA MÜCADELEYE KATKI SAĞLIYOR

Beijing’deki bir aşı üreticisinin tesisinde Covid-19 aşıları paketleniyor . (Kaynak: IC Galerisi)

5 Ocak 2022’de, Omicron varyantının Covid-19 vaka sayılarında artışa yol açmasıyla Endonezya’nın başkenti Cakarta’da 6 ila 11 yaş arası çocuklara Sinovac aşısı uygulanmaya başlandı. 

 Omicron varyantı dünya çapında hızla yayılırken, birçok ülkede salgındaki durum ciddiyetini koruyor. Aşılar salgına karşı güçlü bir silah olarak dünyada bir an önce bir bağışıklık bariyeri oluşturulmasına yardım sağlıyor.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün yayımladığı bir rapora göre Çin, Covid-19 aşıları ve tedavileriyle ilgili en büyük patent başvurucusu konumunda.

Çin, nisan ayı itibarıyla 120’den fazla ülke ve uluslararası kuruluşa 2,1 milyar doz Covid-19 aşısı sağladı. Bağışıklık açığını kapatmak için çaba gösteren Çin, Afrika ülkelerine 600 milyon doz, ASEAN ülkelerine 150 milyon doz ilave aşı sağlayacak.