HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) Sözcüsü Avukat Özgür Başyiğit, CRI Türk’te Behçet Üstün’ün hazırlayıp sunduğu Pano programına konuk oldu. Başyiğit, sevimli dostlarımız için neler yapabileceğimiz, ne gibi haklara sahip olduğumuz konularında bilgiler verdi.

  • Haytap bir ihbar kurumu değildir!

Her şeyden önce HAYTAP’ın size birebir yardım etmesi değil, tam tersine sizin bizzat bir sivil toplum örgütü olan HAYTAP’a yardım etmeniz gerekir. Burada çalışan arkadaşlarımızın çok büyük kısmı sizin gibi gönüllüdür ve tüm bu işleri yaratabildikleri dar zaman aralıklarında yapmaktadır.

  • Şiddet uygulanan hayvan sokak hayvanı ise (sahipsiz ise) ne yapmalıyım?

Başvurulacak makam öncelikle İçişleri Bakanlığı bünyesinde 2020 yılından sonra geliştirilen, hayvanlara yönelik her türlü yapılan işkence, cinsel istismar durumunda kolluk kuvvetlerine ihbarda bulunma olanağı sunulan Hayvan Durum İzleme uygulaması (HAYDİ) uygulamasıdır. İhbarınızı hayvan polisi olarak adlandıracağımız bu birime ya cep telefonu üzerinizdeki aplikasyondan ya da 155 polis imdat hattını yaparak müdahale edilmesini sağlayabilirsiniz. Polisin yetkili olmadığı yerlerde de Jandarma yetkili kılınmıştır. Ancak aynı zamanda savcılığa hayvana eziyet eden kişi hakkında da başvurup ceza almasını istiyorsanız, öncelikle yasa gereği yetkili kılınan il / ilçe tarım müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekir.  Dolayısıyla savcılığa sizin doğrudan suç duyurusunda bulunmanız bir işe yaramaz.

  • Ev hayvanlarımın tahliyesi için zabıta hayvanlarımı evin içinden tahliye edebilir mi?

Mahkemeden şikâyet edenin hayvanların tahliyesi için tahliye kararı alması gerekir. Zabıtanın yetkisinin sınırları bellidir. Sadece hijyen koşullarına uymama, temizlik kurallarına aykırılık nedeniyle idari para cezası kesebilir. (Ona dahi itiraz edilebiliyor mahkemelerde) Pratikte insanlar mahkemeye gitmeyi masraflı ve külfetli bulduğundan hemen zabıtaya yöneliyorlar… Zabıta da yanlış uygulama sonucu böyle bir uygulamasının olduğunu sanıyor. İtiraz edin. Yasal haklarınızı bildiğinizi, aksi takdirde görev ihmalinden ve yetki aşımından savcılığa vereceğinizi söyleyin.

  • Hayvan(lar)ımın evden tahliyesi ile ilgili olarak bana karşı dava açılırsa ya da böyle bir durum olasılığı varsa ne tavsiye edersiniz?

 Türkiye’nin 2003 yılında imza attığı Uluslararası Ev Hayvanlarına Dair Sözleşme var. Bundan maalesef kimsenin haberi yok. Bu sözleşmeye göre, Türkiye zaten ev hayvanlarının kapıya konulamayacağını, Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın imzası ile kabul etmiş durumda. Uluslararası sözleşmeler Anayasa’ya göre kanun hükmündedir.

  • Trafik kazası geçiren sokak hayvanları ile ilgili sigorta poliçelerimiz bu riski karşılıyor mu?

Evet. Kaza durumunda size ek bir maliyet gelmesinden çekinmeyin. Sigortanız masrafları karşılıyor.

  • 2021 Temmuz ayında hayvanları koruma kanununda değişikliği yapılmıştır.

Fakat onca mücadeleden sonra bile dağ fare doğurmuş yine beklentileri karşılamayan değişikler resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.  Örneğin, adı hayvanları koruma kanunu olmasına rağmen, ne evcil hayvan dükkanlarından satış engellenebilmiş, ne hayvanlara kötü muamele eden insanlara ciddi ceza yaptırımı gelmiş, ne avcılık yasaklanmış, ne de savcılara resen soruşturma yetkisi verilebilmiş. Sahipsiz hayvanlara kötü muamelede ise, işi zaten başından aşkın olan Tarım İl Müdürlüklerine suç duyurusunda bulunma tekeli verilmiştir.