CRI Haber Merkezi / Zhao Quanmin 

Uluslararası medyaya yansıyan haberlere göre, Litvanyalı siyasetçilerin “Tek Çin” politikasına meydana okuması ve Çin’le ilişkilerin gerginleşmesi, Litvanya işletmelerine ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Litvanya’daki yatırımlarına büyük zarar getirdi.

İş çevreleri, tüm endüstrinin yüz milyonlarca Euro zarar göreceği tahmininde bulunuyor. Zarar gören işletmeler, Litvanya hükümetinin yanlışlarından geri dönmesini istiyor.

Bu Litvanya hükümetinin Taiwan’la ilgili yaptığı bir hatanın doğurduğu acı sonuç. Geçen Kasım ayında Litvanya hükümeti Taiwan makamlarının Litvanya’da sözde Taiwan Temsilciliği kurmasına izin verdi. Tek Çin ilkesine aykırı düşen ve Çin’in içişlerine müdahale anlamına gelen söz konusu karar ayrıca iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasına ilişkin bildirideki siyasi taahhütleri de hiçe saydı.

Çin’in Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına göre karşılık vermesi, ulusal egemenliğini korumak yönünde atılan haklı bir adımdır. Litvanya hükümeti bu ihanetinin tüm sonuçlarına katlanmalı.

Belli ki Litvanyalı siyasetçilerin, Çin karşıtı güçler için hizmet vermeye gönüllü olması, en son ülkesindeki yerli ve yabancı işletmelere zarar verecek. Reuters’ın haberine göre, birkaç büyük ölçekli işletme, zararlarını azaltmak için, Litvanya’daki işlerinden vazgeçip, üretimlerini diğer ülkelere transfer etmeyi planlıyor. Bazı Alman işletmeleri ise Litvanya hükümetinden Çin’le ilişkileri normale döndürmesini istediklerini, yoksa Litvanya’dan çekileceklerini duyurdu.

Baskı karşısında Litvanya hükümeti, ciddi zarar gören işletmelere yardım etmek amacıyla, 130 milyon Euro tutarındaki kredi fonu tahsis edeceği iddiasında bulundu. Ancak bu, sadece Litvanya’nın mevcut baskıya karşı aldığı geçici bir tedbir. Litvanya, sorunun kaynağını görüp, işletmeler ve halkın taleplerine yanıt vermeli ve sorunu kökünden çözecek adımları atmalı.

Baskı nedeniyle, ocakta sözde “Taiwan Temsilciliği”nin kurulmasını hızlandıran kişilerden biri olarak, Litvanya Meclisi (Seimas) Dışişleri Komisyonu Başkanı Zygimantas Pavilionis istifa etmek zorunda kaldı. Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis de şu an istifa baskısıyla karşı karşıya.

Litvanyalı siyasetçiler şu gerçeklerle yüzleşmeli: Çin’in birleşmeyi gerçekleştirme eğilimi engellenmez. Çin halkının ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü savunma kararlığı, iradesi ve kapasitesinin eksik değerlendirilmemesi gerekir. Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) yana durarak Taiwan sorunuyla Çin’i engellemeye çalışan girişimler kesinlikle başarısızlığa uğrayacak.

Litvanya gölge kabinesi, kısa süre önce bir açıklama yaparak, Taiwan’ı Çin toprağının bölünmez bir parçası olarak tanıdı ve hükümete derhal hatalarını düzeltme çağrısında bulundu. Durup dururken sorun çıkaran Litvanyalı siyasetçiler artık kendilerine gelmeli ve derhal bu yanlış yoldan dönerek, Çin’le ilişkileri somut eylemlerle düzeltmeli.