Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılan bilimsel bir araştırma düzenli kahve tüketenlere Covid-19 bulaşma riskinin daha düşük olduğunu ortaya çıkardı.

ABD’nin Illinois eyaletinde bulunan Northwestern Üniversitesinde görevli bilim insanları, kapsamlı bir araştırma yaptı. Bilim insanlarının elde ettiği analiz sonuçları ünlü bilim dergisi Nutrients’te yayınlandı.

Yaklaşık 40 bin katılımcının yer aldığı araştırmada bilim insanları kahve tüketimi ile Covid-19 arasında bir düzen belirledi. Katılımcıların 2006-2010 yılları arasındaki beslenme alışkanlıklarını mercek altına alan araştırmada, bunların 2020 yılındaki koronavirüs bulaşma oranına kıyaslaması yapıldı.

Katılımcıların, çay, kahve, işlenmiş et, kırmızı et, meyve-sebze ve yağlı balık tüketimi incelendi. Yaş-cinsiyet-ırk ve egzersiz yapma alışkanlıkları gibi faktörleri de inceleyen uzmanlar, “Günde 1 ya da daha fazla kahve içenlere Covid-19 bulaşma oranı, kahve içmeyenlere oranla yüzde 10 daha az.” açıklamasını yaptı.

DÖRT BARDAK İÇENLERDE RİSK DÜŞÜYOR

Araştırmada, “Günde 1, 2-3 veya dörtten fazla kahve tüketenlere Covid-19 bulaşma ihtimali sırasıyla 0.90, 0.90, 0.92” sonucu çıktı.

Antioksidan ve iltihapları yok eden içeriği sebebiyle kahve içmenin avantajlarının vurgulandığı araştırmada, “Kahve tüketimi Covid-19’un ağır geçmesine ve öldürücülüğüne sebep olan unsurlara zarar veriyor. Fakat bunun daha fazla incelenmesi gerekiyor.” denildi.

Öte yandan araştırmada ağırlıklı olarak sebze ile beslenenlerde koronavirüs riskinin daha düşük olduğu belirtilirken, işlenmiş et tüketenlerde ise koronavirüs riskinin yüksek olduğu kayıtlara geçti.

Kaynak: Sözcü