23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101. yıl dönümünde Spor Hikâyeleri’nin bu haftaki konuğu, 6. Sınıf öğrencisi Ecrin Apaydın oldu.

2010 doğumlu olan Apaydın, karate antrenörü bir babanın kızı ve 5 yaşından bu yana karateyle ilgileniyor. Ulusal ve Uluslararası birçok turnuvaya katılan kahverengi kuşak sahibi başarılı sporcu, tam 19 madalya kazanmış. Katıldığı turnuvaların 18’inde 1. olan Ecrin, bir turnuvada ise 3. olmuş.

Ecrin, karateye ilk başladığında, antrenmanlardan sonra sürekli ağlayıp, karate kursundan kaydını sildirmeyi düşünse de babasının desteğiyle bu spordan kopamamış. Başarılı karateci, astım hastalığını spor yapmaya başladıktan sonra büyük oranda aşmış.

Kitap okumayı çok seven Ecrin Apaydın, okuduğu ilk kitap olan Tarçın Kokulu Masallar kitabını halen saklıyor. Minik sporcu, okuduğu kitapları antrenman yaptığı salona götürerek diğer çocukların da faydalanmasını sağlamış. Zamanda Ecrin’in antrenman yaptığı spor salonunda, zamanla çocuklar arasında okudukları kitapları birbirleriyle değiştirme geleneği de oluşmuş.
Spor Hikâyeleri’nin son bölümünde 23 Nisan Şiiri okuyan Ecrin Apaydın’la yaptığımız söyleşiden öne çıkan başlıklar şöyle:

SPORDA HEP KADIN ERKEK AYRIMI YAPILIYOR

Hem Türkiye’de hem de dünyada, maalesef sporun birçok branşında kadın-erkek ayrımı yapılıyor. ‘Kızlar yapamaz.’ diyorlar. Ben ömrümün sonuna kadar spor yapmak istiyorum.

 

DOKTOR OLMAK İSTİYORUM

Babam ara ara ‘Büyüyünce seni karate antrenörü yapacağım.’ dese de, ben doktor olmak istiyorum. Hem doktorluk yapıp hem de karate hocası olabilirim, diye düşünüyorum.

SPOR DERSLERİMİ ETKİLEMİYOR

Derslerimi okuldan gelir gelmez yapıyorum. Ellerimi yıkayıp, üstümü bile değiştirmeden hemen ödevlerimi yapıyorum. Spor yapmak, antrenmanlara katılmak derslerimi olumsuz etkilemiyor.

 

BİLGİSAYARIN YÜZÜNÜ GÖRMEK İSTEMİYORUM

Salgın nedeniyle sürekli evde olmak çok sıkıcı. Günün büyük bir bölümünü bilgisayar başında geçiriyoruz. Artık bilgisayarın yüzünü bile görmek istemiyorum. Yasaklar nedeniyle çok az dışarıya çıkabiliyoruz ve bu çok sıkıcı bir durum bizler için.

Ecrin Apaydın’ın 23 Nisan Dilekleri:

Kadına şiddet bir an önce son bulsun

‘Karateyi kızlar yapamaz’ düşüncesi değişsin

23 Nisan’da yeniden gösteriler yapmak

Okuldaki arkadaşlarımla tekrar birlikte olmak