Bahar Bayramı, Çinlilerin en önemli geleneksel bayramı. Ay Takvimi’ne göre Boğa Yılı yaklaşıyor. 12 Çin burcundan biri olan boğa, iyi yürekliliği, çalışkanlığı ve fedakârlığı simgeliyor.

Boğa Yılı vesilesiyle size üç “boğa” hediye ediyor, mutlu bir yıl diliyoruz.

BİRİNCİ BOĞA: BAKİR TOPRAĞI İŞLEYEN BOĞA

“Edebi alıntılardaki yeni düşünce” Birinci bölüm  Boğa Yılı hediyesi: Üç “boğa”_fororder_1

 (Resim 1: “Shenzhen Özel Ekonomik Bölgesi’ne hediye: Bakir toprağı işleyen boğa” heykeli, Çin Güzel Sanat Müzesi Koleksiyonu, Heykeltıraş: Pan He)

Sanatçı, resimdeki heykeli özel olarak Shenzhen Özel Ekonomik Bölgesi için yaptı. Shenzhen, 40 yılı aşkın sürede küçük bir balıkçı kasabasından modern bir metropole dönüştü. Bu büyük gelişmenin sırrı ise Shenzhen sakinlerinin bakir toprağı ekip biçen bir boğa gibi çetin koşullarda mücadele etme ruhuna sahip olması ve Çin’in reform ve dışa açılma politikasını uygulaması.

Bakir toprağı işleyen boğanın temsil ettiği öncülük, inovasyon, çalışkanlık ve fedakârlık ruhu, ülkede reform ve dışa açılma politikasını en erken uygulayan Shenzhen ruhunun da yansıması olduğu gibi, reform ve dışa açılma politikasını temel ulusal politika olarak belirleyen Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) inovasyon ruhunu ve halka hizmet etme ruhunu simgeliyor. 2020’de ÇKP’nin liderliğinde 1,4 milyar Çinlinin dayanışma içinde Covid-19 ile mücadele ederek, yeniden işbaşı sağlanması için büyük çaba harcaması da bakir toprağı işleyen boğanın ruhunu tekrar yansıttı.

Yeni yılın başında size bir bakir toprağı işleyen boğa hediye ediyor, yeni yılda yeni başarılara imza atmanızı diliyoruz.

İKİNCİ BOĞA: TOPRAĞI EKEN BOĞA

“Edebi alıntılardaki yeni düşünce” Birinci bölüm  Boğa Yılı hediyesi: Üç “boğa”_fororder_2

 (Resim 2: “Bin yıllık arazinin kurtuluşu”, yağlı boya resim, Çin Güzel Sanatlar Müzesi, Ressam: Dong Xiwen)

Bu, karla kaplı yaylada toprak eken bir yak. Qinghai-Tibet Yaylası’nda yaşayanlar şöyle söylerler: “Tibetlilerin olduğu yerde yak vardır.” Binlerce yıldır yaklar, Tibetlilerden hiç ayrılmamıştır. Tibetlilere özgü yak kültürü oluşmuştur.

“Bin yıllık arazinin kurtuluşu” adlı resim 1960’lı yıllarda yapıldı. Sanatçı, bu eseri, Tibet’in barışçı kurtuluşunun ve bölgede halkın demokratik rejiminin oluşturulmasının anısına yarattı.

2020 sonu itibarıyla Çin’in diğer bölgelerindeki vatandaşlar gibi Tibet’te yaşayanların da yoksulluk sorunu tamamen çözüldü. Çeşitli etnik gruplara mensup vatandaşların eğitim, sağlık ve konaklama koşulları iyileştirildi.

Size bir toprağı eken boğa hediye ediyor, yeni yılda kollarını sıvayarak çalışarak, başarılarınıza yenilerini eklemenizi diliyoruz.

ÜÇÜNCÜ BOĞA: BOL MAHSUL BOĞASI

“Edebi alıntılardaki yeni düşünce” Birinci bölüm  Boğa Yılı hediyesi: Üç “boğa”_fororder_3

(Resim: 3 “Bol mahsul kutlaması”, Çin Güzel Sanatlar Müzesi Koleksiyonu, Ressam: Feng Zikai)

Tanınmış Çinli yazar ve karikatürist Feng Zikai tarafından yapılan “Bol mahsul kutlaması” isimli resimde koyu kahverengi bir boğa yer alıyor. Dört ayağı da yere sağlam bir şekilde basan, gözleri parlayan boğanın gece mavisi boynuzları bir çift hilali andırıyor. Boynuzların her birine takılı küçük kırmızı çiçekler de verimli hasatın ardından verilen ödül.

2021 Bahar Bayramı’nı karşılamak için düzenlenen resepsiyonda, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, hükümet yetkilileri için halka hizmet etmeye istekli boğa, inovatif kalkınma için çalışan bakir toprağı işleyen boğa ve çetin mücadeleleri sürdüren yaşlı boğa olmak üzere “üç boğa ruhunun” yaygınlaştırılması gerektiğini belirtti.

Boğa Yılı’nın yaklaştığı bugünlerde size “üç boğa” hediye ediyor, başarı, sağlık, huzur ve mutluluk diliyoruz.