CRI Türk Haber Merkezi

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta açıkladığı ekonomi reform paketiyle ilgili yeni detayları açıkladı.

Bakan Elvan, paketin takviminin en geç gelecek hafta salı günü açıklanacağı bilgisini verdi. Elvan, ayrıca özellikle rekabetçi piyasa koşullarına müdahale edilmeyeceğinin altını çizdi.

Ekonomi reform paketi, özellikle döviz dalgalanmalarından etkilenen üretici ve tüketici fiyat endekslerinin kontrol altına alınması ve yabancı yatırımcıya güven aşılayacak yeni hamleleri içermesi beklentisiyle heyecan yaratmıştı.

Yabancı ve yerli yatırımcının açıklanan ekonomik verilere güvenini artırmak için özellikle Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) başta olmak üzere birçok kurumun güvenilirliğini artıracak açıklamalar yapıldı.

Bakan Elvan, TÜİK’in ilişkili kuruluş olarak tanımlanması konusunda, “Hiçbir şekilde TÜİK’e müdahale etmemiz söz konusu değildir. TÜİK’i ilişkili kuruma dönüştüreceğiz, en kısa sürede de bunu gerçekleştireceğiz.” açıklamasını yaparak, TÜİK’in artık daha bağımsız olacağı vaadini yineledi.

TÜRKİYE KRİPTO PARALAR KONUSUNDA ADIM ATMAYA HAZIRLANIYOR

Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülke statüsündeki ülkelerde artan kripto para yatırımlarına da değinen Bakan Elvan, “Kripto paralarla ilgili ciddi kaygılarımız var. Sadece bizim değil tüm dünyada kaygı söz konusu. Türkiye’de Bitcoin işlemleriyle ilgili bir bakan yardımcımızı görevlendirdik.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de son bir içinde kripto paralara yapılan yatırımlar büyük artış kaydetmiş, birçok yatırımcı hızlı değer kaybeden ülke paralarından kripto paralara geçiş yapmıştı. Yapılan araştırmalar, Türkiye’nin Avrupa’da en çok kripto para işlemi yapılan ülke olduğunu ortaya koymuştu.

YEREL YÖNETİMLERE KISITLAMALAR GETİRİLEBİLİR

Bakan Elvan’ın açıklamalarından öne çıkan bir diğer konu ise yerel yönetimlerin harcamalarına kısıtlama getirilmesi hakkındaydı. Elvan, “Yerel yönetimlerde de mali disiplin son derece önemli. Belediyeler meclis kararıyla borçlanabiliyor. Belediyelerin çok yüksek oranda borçlandığını görüyoruz. Bu durum faiz ödemelerinin yükselmesine ve yatırım ve transfer harcamalarının kısılmasına neden oluyor.” dedi.

Özellikle son yıllarda birçok belediyeden gelen icra ve haciz haberleri dikkati çekiyordu. Elvan, bu konuda, “Bunlara da çekidüzen vermek istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

EKONOMİ REFORM PAKETİNİ SEYAHATLARİ YAPILACAK

Türkiye’nin son dönemde yabancı yatırım çekmesinde yaşanan sıkıntılara değinen Bakan Elvan, Avrupa ve diğer gelişmiş ülkelere seyahatler gerçekleştirerek ekonomi reform paketini anlatacaklarını aktardı.

Elvan yabancılara teşvik verilmesi konusunda, “Nakit yatırım teşviklerini devreye sokacağız. Avrupa ülkelerinin birçoğunda nakit yatırım teşviki görüyoruz. Rekabetçi olmak için bu teşvikleri sunacağız.” diye konuştu.

GIDA FİYATLARININ DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN MÜDÜRLÜK KURULDU

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, vatandaşların en çok şikâyet ettiği arta gıda fiyatlarıyla ilgili Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) bir müdürlük kurulduğunu duyurdu.

Bakan Elvan, gıda fiyatlarının dünyada da artış gösterdiğini bunda pandeminin de etkili olduğuna dikkati çekerek, “Biz erken uyarı sistemini bunun için öngördük. TCMB’de bir müdürlük kuruldu. Veri tabanı çalışmasını başlattık. Bu çalışma devam ediyor. Bu çalışmanın bitmesinin ardından model ve tahmin çalışmalarına geçilecek.” ifadelerini kullandı.