China Daily

Kısa süre önce Shanghai’da bazı yerel hükümetlerin üst düzey yetkililerinin toplantısına başkanlık eden Başbakan Li Keqiang, yerel yetkililere ve ilgili dairelere piyasa varlıklarının gelişimi için uygun bir ortam yaratmaya ve herkese uyan bir yaklaşımı benimsememeye çağrısı yaptı.

Bu yılın başından bu yana Çin ekonomisi istikrarlı büyümesini sürdürdü. Ancak ekonomi halen kalkınmayı etkileyebilecek içeride ve dışarıda bazı belirsizliklerle karşı karşıya bulunuyor. Bu çağrı, ekonominin karşı karşıya olduğu bütün sorunlar göz önüne alındıktan sonra daha kapsamlı ve etkili önlemler içindir. Aslında Shanghai toplantısı, yerel ve ilgili dairelere gerçek koşullar temelinde ekonomik politikalar ve önlemler benimsemesi ve herkese uyan bir yaklaşımdan kaçınması çağrısı yaptı. Bu doğru bir yaklaşımdır. Ne zaman ekonomi aşağı yönlü baskılarla karşı karşıya kalırsa piyasa oyuncuları, bilimsel, kesin ve kalkınma odaklı ekonomi politikaları ve önlemleri istiyorlar.

POLİTİKALAR VE ÖNLEMLER GERÇEK KOŞULLAR TEMELİNDE OLUŞTURULMALI

Piyasa oyuncuları, politikaların işletmelerin karşı karşıya kaldığı sorunları çözüp çözmediğini dikkate almak zorundadır. Yılın sonuna doğru yaklaşırken, bazı yerel hükümetler ve dairelerin iyi görünümlü değerlendirme göstergeleri izleme adına aşırı önlemler almasını önlemek daha fazla gereklidir. Herkese uyan bir yaklaşım ve bazı yerel hükümetlerin kampanya tarzı karbon emisyonları azaltma politikaları sadece bu yıl elektrik arzı ve ısınmayı aksatarak, insanların yaşamlarını zorlaştırmakla kalmamış, aynı zamanda işletmelerin normal üretim ve faaliyetlerini de engellemiştir.

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ve diğer dört daire yakında yerel hükümetlerin, endüstri ve tedarik zincirlerinin istikrarını, ekonomi ve toplumun sorunsuz işlemesini, enerji tasarruf teknolojilerini teşvik etmesinin ve düzenli bir biçimde karbon emisyonlarını azaltmasını sağlamak için gerekli önlemleri alması gerektiğini açıkladı.

Yerel hükümetler ve idarelerin ayrıca politikaları uyguladığı zaman etkili salgın önleme ve ekonomik kalkınma arasında bir dengeyi kurmaya ihtiyacı vardır. Herkese uyan bir yaklaşım kazan kazan sonuçları elde etmeye olanak sağlamıyor. Ülkenin karşı karşıya bulunduğu sorunlar dikkate alındığında, sosyal kalkınma söz konusu olduğunda sınama yanılma yaklaşımına ayrıca yer bulunmamaktadır. Bu yüzden politikalar ve önlemler gerçek koşullar temelinde oluşturulmalı ve uygulanmalıdır. Sadece bu şekilde piyasa varlıklarının gelişmesi için iyi bir ortam yaratılabilir.