CRI Türk Haber Merkezi

Bu hafta Türk ekonomisinde kritik öneme sahip bir karar alınacak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun (PPK) alacağı karara göre ekonominin kısa ve uzun vadede gidişatı şekillenecek.

Faiz kararını yakından takip eden bankalar ve ekonomistler ise PPK’nın alacağı kararı şimdiden fiyatlamaya başladı. Kişi ve kurumların tahminlerinde çoğunlukla faiz indirimi beklentisi hakimken, çoğunluk perşembe günü 50 baz puanlık bir faiz indirimi beklediğini duyurdu.

Bu kişi ve kurumlara baktığımızda Fransız yatırım bankası Societe Generale, Merkez Bankası’nın faizi 100 baz puan indirebileceğini tahmin etti ve Dolar/TL’nin yıl sonunda 9,8 olabileceği açıkladı.

Goldman Sachs, TCMB’nin politika faizini 2022 yılı ortasına kadar kademeli olarak yüzde 15’e indirmesini beklediğini açıkladı ve bu haftaki toplantıda buna uygun biçimde 50-100 baz puan arasında indirim yapılabileceğini kaydetti. Barclays, TCMB’nin eylül ayında yaptığı faiz indiriminin ardından dördüncü çeyrekte politika faizinin yıl sonunda yüzde 15’e düşmesini beklediğini belirtti. Bu da Barclays’in şu an yüzde 18 olan faizlerin ekim ve aralık toplantılarında yaklaşık 300 baz puan daha indirilmesini beklediğini gösteriyor.

BLOOMBERG ANKETİ YÜZDE 17,5

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin 17 kurumla gerçekleştirdiği ankette genel beklenti politika faizinin yüzde 17,50 seviyesine indirilmesi yönünde oluştu.

17 kurum arasında 3 kurum politika faizinin 1 puan düşürüleceğini tahmin ederken, 4 kurum ise faizin sabit tutulacağını öngördü.

Katılımcılar bir sonraki TCMB hamlesinin ne yönde ve ne zaman geleceğine ilişkin soruya Kasım ayında indirimlerin devam edeceği yönünde yanıt verdi.

Ankette yıl sonuna ilişkin faiz beklentileri de derlendi. Buna göre yıl sonuna ilişkin genel beklenti faizin yüzde 16,50’ye indirileceği yönünde oldu.

DEVLET AJANSININ ANKETİNDEN DE İNDİRİM ÇIKTI

Anadolu Ajansı Finans’ın 21 Ekim Perşembe günü gerçekleştirilecek PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi, 26 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Buna göre, 6 ekonomist politika faizinin yüzde 18’de sabit bırakılmasını beklerken, 8 ekonomist 50 baz puan, 1 ekonomist 75 baz puan ve 11 ekonomist politika faizinin 100 baz puan düşürüleceğini tahmin ediyor.

Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyanı 50 baz puan indirim yönünde gerçekleşti.

Merkez Bankası’nın PPK toplantısından çıkacak faiz kararı, 21 Ekim Perşembe günü saat 14.00’da açıklanacak.