Gazeteci İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Elektrik faturalarında yapılması beklenen yeni düzenleme konusuna değinen İsmet Özçelik, “Elektrik faturaları hem halk hem de esnaf için gündemin ilk sıralarında. Esnafın elektrik faturası kiraların üzerine çıkmış durumda ki, bu Türkiye tarihinde ilk kez olan bir durum. Tepkiler çok yüksek. Yaklaşan seçimler de var. İktidar buna bir çözüm bulmaya çalışıyor. Kulislere yansıyan bazı duyumlar mevcut. Bugün Kabine Toplantısı yapılacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının çalışması bu toplantıda değerlendirilecek. Kulislere yansıyanlara göre, meskenlerde KDV indirimine gidilecek. Esnaflara ise kademeli elektrik tarifesi gelecek. Cemevi gibi vakıf, dernek gibi kuruluşların ticarethane tarifesinden çıkarılması bekleniyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının destek verdiği hane sayısının artırılması çalışması da var.” dedi.

BIDEN’DAN “RUSYA 16 ŞUBAT’TA UKRAYNA’YA GİRECEK” AÇIKLAMASI

İsmet Özçelik, Ukrayna krizindeki son gelişmelere değindi ve şunları söyledi:

“Bölgeden konuştuğumuz kişiler savaşı andıracak bir şeyin olmadığını söylüyorlar. Buna rağmen Biden, ‘Rusya 16 Şubat’ta Ukrayna’ya girecek’ diye tutturdu. Bugün 16 Şubat ve öyle bir şey yok. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, müzakere ve diyaloğa her zaman hazır olduklarının mesajını verdi. Hatta tatbikat yapan askerin bazıları sınırdan çekilmeye başladı. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ülkenin neredeyse her bölgesinde gerçekleştirilmekte olan tatbikatların yakında tamamlanacağını bildirdi.

Ukrayna’da bir kafa karışıklığı gözüküyor. Bunun çeşitli nedenleri var. Birincisi, Batı’nın arkalarında fazla durmadıklarını görüyorlar. Halkta bir hayal kırıklığı oluşmuş vaziyette. Ukrayna’da devlet içinde görüş ayrılıkları gözleniyor. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy 16 Şubat’ı ‘Birlik Günü’ yapacaklarını söyledi. Zelenskiy’in bu açıklaması Batı basınında Rusya’nın 16 Şubat’ta Ukrayna’ya saldıracağı yönünde yorumlandı. Ukraynalı yetkililer ise Zelenskiy’in o tarihte bir saldırı ön görmediğini belirterek o açıklamaya düzeltme de yaptılar. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Podolyak, Zelenskiy’nin, Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağı gün olarak iddia edilen ’16 Şubat’ı Birlik Günü adıyla resmi tatil ilan ettiği’ne yönelik sözlerine bir ‘ironiydi’ açıklaması yaptı. Öyle gözüküyor ki, Ukrayna yönetiminde kafa karışıklığı ciddi boyutta.

PUTIN: ALMANYA AVRUPA’DAKİ ÖNCELİKLİ PARTNERİMİZ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un görüşmesine de değinen Özçelik, “Görüşmede Putin’in en dikkat çeken ifadesi, ‘Almanya Avrupa’daki öncelikli partnerimiz’ diye sözlerine başlamış olması ve Rusya’nın güvenilir bir enerji tedarikçisi olduğunu söylemesi. Bölgedeki gelişmeleri bu konu hakkında devam eden hararetli tartışmalara ayıracaklarını belirten Putin, ‘Geçen hafta Kremlin’de Macron’u kabul ettim ve onunla yine bu konuları istişare ettim. Onun sizi görüşmemizde ele alınan konuların özü hakkında bilgilendirdiğini biliyorum. Elbette, yaşananlarla ilgili sizin kendi görüşlerinizi de duymak, benim için çok ilgi çekici ve faydalı olacak.’ ifadelerini kullandı. Bu çerçevede görüşmeler yapıldı. Ben havanın ciddi bir şekilde yumuşadığını ve önümüzdeki günlerin daha sakin geçeceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

ABD’DEN MONTRÖ ÇIKIŞI

Özçelik, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusunun eski Avrupa Kuvvetleri Komutanı emekli General Ben Hodges’in Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili açıklamaları için ise, “Emekli General Ben Hodges’in İngiltere merkezli televizyonda yaptığı açıklama önemli. Hodges, ‘Esasında Rusya’ya karşı kullanabileceğimiz, fakat kullanmadığımız bir koz var. Bu da Türkiye’nin Boğazlar üzerindeki denetimi. Türk müttefiklerimizle, onların Rusya’nın karşı tepkisine maruz kalmayacaklarından emin olacakları doğru bir ilişki kurmamız durumunda, Türkiye’nin elinde Rus askeri gemilerine Boğazları kapatmaları için meşru nedenler bulunuyor.’ dedi.

Bu konuyu biraz araştırdık.  Gerçekten de ABD’nin bu Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nden rahatsız olduklarını ve Türkiye’nin Rus gemilerine karşı daha katı politikalar uygulaması konusunda Türkiye’den bazı isteklerde bulundukları bilgisini edindik. Bu arada gerek Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gerekse Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne vurgu yapması ve vazgeçmeyeceklerini ısrarla belirtmesine o anda bir anlam vermemiştik. Ancak ABD’li generalin ‘Türkiye ile bu işi görüşüyoruz’ sözünden sonra iki bakanın açıklamalarını bir yanıt olarak verildiğini düşünmeye başladık.” ifadelerini kullandı.