CRI Türk Haber Merkezi

İklim değişikliği nedeniyle artan küresel ısınma ve hava sıcaklıklarındaki dengesizlikler, dünya gündeminde her geçen gün daha fazla yer alıyor. Doğal dengedeki değişimleri yavaşlatmak ve önüne geçmek üzere yapılan planların en önemlisi ise fosil yakıtların kullanımını sıfıra indirmek.

Bu amaçla birçok ülkede, orta vadede fosil yakıt kullanan otomobillerin elektrikli otomobillere dönüşmesi için önemli yatırımlar yapılıyor. Bu ülkelerin başındaysa Çin geliyor.

Çin “sıfır karbon salınımı” hedefi doğrultusunda elektrikli otomobil kullanımını ve üretimini artırma politikası izliyor. Birçok yerel otomobil üreticisine bu yönde teşvikler verilirken firmalar da birçok yeni nesil teknolojiyi piyasaya sürüyor.

5 DAKİKADA DOLU BATARYAYLA YOLUNUZA DEVAM EDEBİLECEKSİNİZ

Bunların son dönemde en çok dikkat çekeni ise NIO firmasının geliştirdiği elektrikli otomobiller için batarya değiştirme istasyonu oldu.

Elektrikli otomobillerin minimum şarj süresi yaklaşık 40 dakika alırken NIO firmasının çözümü dünyanın dikkatini çekti. Akaryakıt istasyonları mantığıyla çalışan batarya değişim istasyonlarının yaklaşık 5 dakikada batarya değişim işlemini gerçekleştirmesi ve tamamen otomatik olması sürücülere büyük kolaylık sağlıyor.

Elektrikli otomobiliyle istasyona giriş yapan sürücü, sisteme onay vererek değişim işlemini başlatıyor ve otomobilin altına giren robot sistem 5 dakika içinde boş bataryayı dolusuyla değiştiriyor. Elektrikli otomobil kullanımında devrim olarak kabul edilebilecek bu sistem sayesinde uzun yollarda onlarca dakika vakit kaybetmeden bataryanızı doldurup tıpkı akaryakıt istasyonlarında deponuzu doldurmuş gibi yolunuza devam edebiliyorsunuz.

AYLIK 142 DOLAR

Sistem şu anda Çin’de birçok şehirde aktif olarak hizmet veriyor. Sisteme dâhil olabilmek için NIO’nun elektrikli otomobillerinden birine sahip olmanız gerekirken otomobili satın alma sürecinde batarya kiralama hizmetini de satın alabiliyorsunuz. Bu yöntemle hem otomobili daha ucuza satın alırken hem de aylık 142 dolar gibi bir ücretle yine ayda 6 kez batarya değişim istasyonlarını kullanabiliyorsunuz.

NIO’nun kısa süre önce Çin’deki akaryakıt istasyon zincirlerinden biriyle de batarya değişim istasyonlarını daha fazla yerde kullanıma sunma üzerine anlaşma sağladığı duyuruldu.

Ayrıca 19 Nisan Pazartesi günü başlayan “Shanghai Otomobil Fuarı”na katılan firma, Avrupa pazarına da kısa süre içinde girmek istediğini açıkladı. NIO Yönetim Kurulu Başkanı Qin Lihong Global Times’a verdiği demeçte, otomobillerinin Avrupa Birliği’nden (AB) onay aldığını ve batarya istasyonlarının da yakın bir zamanda Avrupa’da kurulmaya başlanabileceğini belirtti.