Galatasaray Kulübü Başkanı Burak Elmas, Spor Toto Süper Lig’in 13. haftasında 2-1 kaybettikleri Fenerbahçe derbisinin hakemi Halil Umut Meler’in art niyetli maç yönettiğini savundu.

Başkan Elmas, Nef Stadı’nda oynanan derbinin ardından basın toplantı odasında açıklamalarda bulundu. Sarı-kırmızılı kulübün başkanı, derbinin hakemi Halil Umut Meler, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Merkez Hakem Kurulu (MHK) ile ilgili eleştirilerini dile getirdi.

Göreve geldiklerinden bu yana yapıcı bir üslupla Türk sporunu içinde bulunduğu bataklıktan çıkarmaya çalıştıklarını dile getiren Elmas, “Sistemi düzeltme çabalarımız maalesef sistemin içindeki çürümüş zihniyet tarafından sürekli sorgulanıyor ve engellenmeye çalışılıyor. MHK ile ilgili uzun zamandır bir sistem değişikliği çabası içindeyiz. Bugün Nef Stadı’nda çok çok çok kötü ve art niyetli bir hakem yönetimi vardı. Bu hakem yönetimini tahmin etmemize rağmen -çünkü bu hakemimizin burada bazı performansları vardı- iyi niyetli davranarak bir şans daha verelim dedik. Gördük ki son derece art niyetli, takımımızı yavaşlatmaya çalışan, teknik direktörümüze ve oyuncularımıza kart veya kartlar vermek üzerine yoğun bir çaba sarf eden bir saha yönetimi vardı.” diye konuştu.

“Bu konuşmayı yaparken çok üzgünüm.” diyen Burak Elmas, “Sezon başından beri hakemler ve federasyon ile ilgili konuşmamak için çok direndim ama geldiğimiz noktada Galatasaray’ın haklarını savunmaktan imtina etmeyeceğimizi herkesin bilmesini isterim. Yarın TFF’den randevu isteyerek gideceğim. Ayrıca bu toplantıda MHK Başkanı’nın da olmasını isteyeceğim. Ayrıca Halil Umut Meler’in maç raporunu da açıklamalarını isteyeceğim. Zaten bazı kulüplere el altından maç raporları veriliyor. Biz de Halil Umut Meler ve ekibinin bugünkü yönetiminin raporlarının açıklanmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

TFF’nin maçlara gelen üyeleriyle ilgili uyarıda bulunmak istediğini aktaran Elmas, “Bugün Nef Stadı’na gelen TFF yetkilisi, burada nasıl davranılacağını bilmeyen biriydi. Nasıl davranacağını bilmeyen federasyon üyelerini buraya göndermesinler. Onlara ev sahipliği yapmayacağız. Fenerbahçe’nin galibiyetine gölge düşürmek istemiyorum ama Galatasaray’ın stadında kimse böyle şeyler yapamaz.” diye görüş belirtti.

Başkan Elmas, “TFF yetkilisi tam olarak ne yaptı?” sorusu üzerine, “Haddini bilmedi diyelim. Yarın yüzlerine söyleyeceğim. TFF içerisinde mevcut düzenden rahatsız olmayan, mevcut düzenin de iyi bir düzen olduğunu düşünen üyeler var. Ben olduğum müddetçe bu tarz davranan üyelerin bu stada girmemesi için elimden gelen her şeyi yapacağımın bilinmesini isterim.” değerlendirmesinde bulundu.

Burak Elmas, yeniden yapılanmaya gittikleri takımlarıyla ilgili umutlu olduklarını söyledi. Genç bir takımları olduğunu aktaran Elmas, “Bu maç bir kayıp olabilir ama biz geleceğe çok umutlu bakıyoruz, takımımıza güveniyoruz. Hocamızla beraber bu işi başaracağız. Galatasaray, Türk futbolunda yeni bir devrimin öncüsü olacak.” dedi.

Süper Lig’de şampiyonluk yarışından kopmadıklarını vurgulayan Elmas, şöyle devam etti:

“Bir mağlubiyet bizi bu yarıştan koparmaz. Çok genç, güvendiğimiz, yeni bir araya gelmiş, başarılı olacak bir takımımız var. Bu takım en az 5-6 sene beraber oynayacak. Yeni takviyelerle beraber ligde her zaman en tepeye oynayan hatta Avrupa’da da tepeye oynayan bir takım oluşturma amacımız var. Bu kadar uzun vizyonlu bu işlere bakan bir yönetim ve teknik heyetin tek maç üzerinden sezonu veya geleceği değerlendirmesi diğer bakış açısına benzer bir bakış olur. Bizim böyle bir bakış açımız yok. Biz Galatasaray’ın geleceğini kurmaya çalışıyoruz. Hem Türk futbolunun geleceğini hem de Galatasaray’ın geleceğini ve üslubu değiştirmekte çok samimiyiz. Bunda ısrar edeceğiz. Benim en büyük korkum sistemin bizi engellemeye çalışması. Çünkü bu sistemden beslenen, bu sistemin parçası olan insanlar bu sistemin değişmesini istemiyor. Çamurdan beslenen arkadaşlar var. Biz bu sistemin parçası olmayacağız. Biz ya bu sistemi değiştireceğiz ya da bu sistem bizi yiyecek. Umarım bu sistemi değiştiren oluruz. Çünkü bu sistemde mevcut aktörlerin Türk futbolunu getirmiş oldukları yer hepimizce aşikâr. Ortada rahatça dolaşıyor olmaları bile aslında ne kadar da bu konuda utanmadıklarının göstergesidir.”