Tesla CEO’su Musk, Çin’de istihbarat faaliyetlerinde bulunmak için araç kullanmayacağını söyledi. 

Akıllı otomobillerde lider konumda olan ve Çin’de büyük ticari başarı elde eden Tesla’nın CEO’su Elon Musk 20 Mart’ta Çin Kalkınma Forumu’nda konuştu ve “Tesla Çin’de casusluk faaliyetlerinde bulunmak için bir araba kullanırsa, kapılarını kapatacağız ve işi durduracağız.” dedi.

Akıllı otomobiller, veri toplama ve depolamayı içeren akıllı sürüşü gerçekleştirmek için yol ortamını izlemek üzere bir dizi sensörle donatılmıştır. Resmi internet sitesi Tesla otomobilinde, 12 ultrasonik radara ek olarak 250 metre maksimum izleme mesafesi ile gövdeyi çevreleyen ve 360 ​​derecelik görüş alanını kapsayabilen 8 kamera ile donatıldığını gösteriyor.

Tesla’nın gizlilik beyanına göre şirket, güvenlikle ilgili veriler ve kamera görüntüleri dahil olmak üzere araçlar tarafından oluşturulan birçok bilgiyi ve şerit çizgileri ve cadde gibi otonom sürüşün güvenlik özelliklerini iyileştirmek için kullanılan bazı görüntüler veya kısa videolar toplar.

Yerli bir start-up otomobil şirketinin teknoloji başkanı, aşırı miktarda veriyle ilgili endişeler nedeniyle otomobil şirketlerinin genellikle kamera tarafından sürekli olarak elde edilen görüntüleri buluta yüklemediğini söyledi. Bu görüntüler genellikle iletilmeden önce binanın boyutu, araca göre konum ve bunun gibi karakteristik noktaları filtrelemek için yerel olarak işlenir.

Aynı kişi Çin’in harita toplamayı sıkı bir şekilde kontrol ettiğini ve şirketlerin bunu uygulamak için niteliklere sahip olması gerektiğini belirtti.

Ne varki tüm otomobil şirketleri az ya da çok veri topluyor. Tesla’nın satış hacmi büyük olduğundan coğrafi bilgilerin toplanması daha yaygın. Veriler, Tesla’nın 2020’de Çin’de 137.400 Model 3 sattığını ve yeni enerjili araçların yurt içi satışlarında en üst sırada yer aldığını gösteriyor.

Bloomberg’e göre 19 Mart’ta ilgili Çinli kurumlar, Tesla sahiplerinin araç üstü kameraların veri toplamasını önlemek için arabalarını hassas mülklerin dışına park etmelerini istedi. Ayrıca bazı genel güvenlik yönetmeliklerine göre, hangi marka araç olursa olsun, ön veya arka görüntü algılama ekipmanı takılı olduğu sürece, hassas bir konuma girmeden önce ekipmanı kapatmaları gerekecektir.