Akademisyen Altay Atlı, CRI Türk’te Samet Demir’in hazırlayıp sunduğu “Ekonomi Basını” programına konuk oldu. Atlı, Bitcoin ile diğer kripto paralarla ilgili spekülatif hareketleri ve dünyadaki dijital para birimi çalışmalarını değerlendirdi.

Bitcoin ve kripto paralar hakkında önemli açıklamalar yapan Altay Atlı, Bitcoin ve diğer kripto paralar için “fırtınalı sular” benzetmesinde bulundu.

Özellikle Bitcoin’in son haftalarda çok yükseldiğine dikkati çeken Atlı, “Bir Bitcoin’in fiyatında hızlı bir hareket var. Bu hareket son günlerde çok ses getirdi. Geçen hafta bir günde yüzde 14 düştü. 22 Şubat’ta 54 bin dolara çıkmıştı. Son bir yıla bakacak olursak geçen sene bu zamanlarda, pandeminin ilk günlerinde 4 bin 800 dolar civarında. Yani bugün konuştuğumuzun onda birinden az. Asıl çıkış ise ekim ayında görüldü. 9 Ocak’a gelindiğinde 40 binlere çıkmıştı. Son bir yıla baktığınızda beş binden elli bine yani 10 kat değerlenmiş bir şeyden bahsediyoruz.” dedi.

KRİPTO PARALAR VE BITCOIN HAKKINDA ÖNEMLİ UYARILAR

Kripto paralardaki çalkantılı sürecin önemli tartışmalara neden olduğunu belirten Altay Atlı, önemli isimlerin bu tartışmalara dâhil olduğunu hatırlattı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanı Janet Yellen’ın Bitcoin hakkındaki açıklamalarına değinen Atlı, “Yellen, Bitcoin’in ekonomik işlemler için çok da etkili olmadığını söyledi. Bill Gates devreye girdi. Gates, yatırımcılara uyarılarda bulundu. Elon Musk’ın paylaşımları çok tartışıldı. ‘Bitcoin alacağım’ diye tweet attı. ‘Bu acaba doğru bir şey mi?’ diye tartışıldı. Çünkü piyasalara karşı bu biçimde açıklama yapmak spekülasyon olarak da değerlendirilebilir. Tesla, Bitcoin’e 1,5 milyar dolarlık bir yatırım yaptı. Tartışmalar devam ediyor. Bitcoin’in taraftarları aslında dijital bir para biriminin enflasyona karşı koruma sağlayabileceğini belirtiyorlar. Ancak bir de olumsuz bakış açısı var. Bunun çok fazla spekülatif olduğu, dalgalanmanın çok fazla olduğunu söyleyenler de var. Bir yandan da pandemi yaşanıyor, ekonomik toparlanma için merkez bankalarının genişlemeci para politikalarını izleyeceğini düşünülüyor. Bu da beraberinde Bitcoin’e gelecek talebin artmasına yol açıyor. Bu anlamda da bir değer kazanma söz konusu.” ifadelerini kullandı.

DİJİTAL RENMINBI KULLANILMAYA BAŞLANDI

Bitcoin’in tam olarak ne olduğuyla ilgili tartışmaların sürdüğünü söyleyen Altay Atlı, bunun gerçek bir para birimi olmadığını ve arkasında bir devlet olmadığını kaydetti.

Bitcoin’de bazı risklerin olması nedeniyle ülkelerin kendi kripto parasını çıkarması yönünde bir beklenti oluştuğunu belirten Atlı, “ABD’de son günlerde bu konuda tartışmalar var. Amerikan Merkez Bankası (Fed) dijital doların çıkarılması için farklı sektörlerle görüşüldüğünü aktardı. Blockchain üzerinden mi olacak nasıl olacak bu süreç? Bunun tartışılacağı bir yıl olacak 2021 yılı. Çin ise bu konuda biraz daha ilerde görünüyor. Çin bir ulusal dijital para birimi için belirli bir aşamaya gelmiş durumda. Dijital yuan ya da dijital renminbi olarak daha çok biliniyor. Bu birtakım aşamalarını geçti. Test aşaması da tamamlandı. Şu anda dijital renminbinin ülkenin büyük dijital ticaret platformlarında kullanımına geçiliyor. Zaten çok büyük piyasalarından bahsediyoruz. 2019’da Çin içindeki dijital ticaret hacmi 2 trilyon dolardı yani çok büyük bir piyasa üzerinden kullanıma geçmiş olacak dijital renminbi. Bunun Bitcoin’den farkı arkasında bir devlet olması. Arkasında Çin’in Merkez Bankası var. 5 yıldır bunun üzerinde çalışılıyor zaten. Örneğin, bankalar ellerindeki yuan varlıkların bir kısmını dijitale çevirmek zorunda olacak. Mobil teknolojiler üzerinde şirketlere ve vatandaşlara bu dağıtılacak, erişilebilir hale getirilecek.” diye konuştu.

Diğer büyük ekonomilerde de dijital para kullanımına geçilmeye çalışıldığını vurgulayan Altay Atlı, Çin’in kâğıt para kullanmayan bir toplum haline gelmek için çalışmalarına hız verdiğini dile getirerek, dijitalleşen renminbinin uluslararası para birimi haline gelmesinin daha da kolaylaşacağını bildirdi.