CRI Türk Haber Merkezi

Dünyaca ünlü iş insanı Elon Musk, sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiği manipülasyonlara bir yenisini daha ekledi.

Daha önce kirpto paralarla ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle birçok yatırımcının mağduriyet yaşamasına neden olan Musk, bu kez de kurucusu ve hissedarı olduğu otomobil şirketi Tesla’nın hisselerini satıp satmayacağını belirleyecek bir Twitter anketi gerçekleştirdi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) teknoloji firmalarının listelendiği Nasdaq endeksinde işlem gören ve şu anda dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alan Tesla’nın yüzde 10’luk hissesini satabileceğini ifade eden Musk, piyasada satış stresi yarattı. Söz konusu hisselerin cuma kapanış itibarıyla değeri yaklaşık 21 milyar dolardı.

ANKET SONUÇLANDI

Tesla hisseleri cuma günü kapanışta yaklaşık 1222 dolar civarından işlem görürken birçok yatırımcı anket sonucuna kilitlendi. Yatırımcılar Musk’ın 6 Kasım Cuma günü başlattığı anketin sonuçlanmasını merakla bekledi ve anket Musk’ın hisselerinin yüzde 10’unu satması yönünde sonuçlandı. Ankete 3 buçuk milyondan fazla kişi katılırken katılımcıların yüzde 57,9’u hisselerin satılması yönünde, kalan yüzde 42,1’i ise satılmaması yönünde oy kullandı.

Elon Musk, aynı saatlerde paylaştığı diğer tweetlerinde anketin sonucuna uyacağını taahhüt ederken, tüm bu manipülasyonun oluşan vergi borcunu ödemek için yaptığını ifade etti. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla cuma kapanış itibarıyla topla 1,21 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip. 2021 genelinde Tesla hisseleri yüzde 67 değer kazandı.

ABD’de Biden yönetiminin teklif ettiği milyarder vergisi olarak da isimlendirilen yasa tasarısında hisse kazancı belli seviyenin üzerinde olan yatırımcılardan kâr realizasyonu gerçekleşmemiş olsa bile vergi alınması öngörülüyor. Yasayla beraber 700 milyarderden ek vergi alınması planlanıyor.

ABD’de Nasdaq endeksinde işlemler bugün TSİ 17.30’da başladı. Tesla hisseleri açılışta yüzde 7’ye yakın kayıpla 1148 dolara kadar düştü.