22 Nisan’da İngiltere Parlamentosu, Çin’in Uygur Türklerine “soykırım” yaptığı iddiasıyla bir karar aldı! Avam Kamarası, hükümete, “Uygur Türkleri için harekete geçme” ve Pekin’e baskıyı artırma çağrısı da yaptı.

24 Nisan’da ABD Başkanı Joe Biden, 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıdı.

Böylece iki gün arayla Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere, Türkiye ve Çin’i hedef alan soykırım kararları almış oldu.

PARLAMENTOLAR KARAR VEREMEZ

Her iki kararın da hiçbir bağlayıcılığı ve hükmü yok. 1948 tarihli BM Soykırımla Mücadele Sözleşmesi’ne göre bir olayın soykırım olup olmadığına ancak o olayın yaşandığı ülkenin mahkemeleri ya da yetkili kılınmış bir uluslararası mahkeme karar verebilir. Hükümetler ya da parlamentolar değil!

Kaldı ki, uluslararası mahkemelerden biri olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 2013 ve 2015’te “Perinçek-İsviçre Davası”nda verdiği karar var: Cumhurbaşkanları, parlamentolar ve hükümetler soykırım konusunda hüküm vermeye yetkili değildir!

Dolayısıyla Biden’ın sözleri de, İngiliz parlamentosunun kararı da hükümsüzdür!

ABD YÜKSEK MAHKEMESİ REDDETTİ

Amerikan ve İngiliz emperyalizminin derdi Ermenilerin ya da Uygur Türklerinin iyiliği değil kuşkusuz. Her iki ülke de Türkiye ve Çin’i baskı altında tutmak için “soykırım” sopasını sallıyorlar. Yoksa Washington da Londra da bu kararların hukuken hükümsüz olduğunu biliyor.

Örneğin 1981’de dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan da “soykırım” demişti ve kimi Ermeniler bundan hareketle Türkiye’den tazminat için mahkemelere koşmuştu. Ne oldu? ABD Yüksek Mahkemesi reddetti!

O karar hâlâ orada ve yaşayan tüm ABD başkanları toplanıp Beyaz Saray’da Biden’la birlikte hep bir ağızdan “soykırım” deseler bile sözlerinin hukuken hiçbir hükmü yoktur!

EMPERYALİZM: MODERN HIRSIZ!

Uygur Türklerini Çin’den ayırmak ama Kıbrıs Türklerini zorla Rumlarla birleştirmek isteyen emperyalistler için “soykırım” bir uluslararası şantaj kartıdır.

Emperyalizmin bir diğer şantaj kartı da yaptırımdır. ABD, İran ve Venezuela gibi hedef aldığı ülkelere yaptırım ve ambargo uygulayarak, halkın ekonomik sıkıntılar nedeniyle hükümetlerine karşı ayaklanmasını arzu etmektedir.

Bu öylesine insanlık dışı bir yaptırım ve ambargodur ki, mesele bu ülkelere mal satışını yasaklamaktan da ötedir; bu ülkelerin paralarına, altınlarına bile el koyabilmektedirler!

Ve emperyalist ABD’nin özellikle sağlık konusundaki ambargosu ve bu ülkelerin ilaca erişimini zorlaştırması, on binlerce çocuğun yaşamını olumsuz etkilemektedir.

AMERİKAN YALANLARI

Emperyalizm hedef aldığı her ülke için kamuoyuna yutturacağı bir gerekçe bulmaya çalışır: Yugoslavya’yı insan hakları için parçalamışlardır! Irak’ı kitle imha silahı geliştirdiği için işgal etmişlerdir! Kaddafi’yi diktatör olduğu için öldürmüşlerdir! Suriye’yi demokrasi için iç savaşa sürüklemişlerdir!

Kuşkusuz hepsi yalan! Dönemin ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın BM salonunda elinde kimyasal silah diye salladığı şişe içindeki beyaz tozun uydurma olduğu başta olmak üzere emperyalistlerin her argümanı sahte, her argümanı kurguydu.

İşte Suriye’de iki kez kimyasal komploları ortaya çıktı!

DARBEDE YAKALANDI!

Daha yeni, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’ya suikast girişimi ve darbe planlamasında yakalandılar!

Son beş yılda Venezuela Devlet Başkanı Maduro’ya üç kez darbe girişimi yapmaya kalkarken yakalandılar!

Ama ne ellerinde salladıkları beyaz tozdan, ne de yakalanan özel harekât askerlerinin itiraflarından utanıyorlar! Dahası, Obama örneğinde olduğu gibi, Ukrayna Devlet Viktor Yanukoviç’i devirdikleri Maydan Olaylarını bizzat tezgahladıklarını utanmazca itiraf edebiliyorlar!

ABD’YE BİRLİKTE TAVIR

Yaptırım, soykırım, sözde demokrasi ve insan hakları baskısı, suikastlar…

Dünya, emperyalist ABD’nin bu “modern” devletlerarası ilişkiler silahlarını birlikte teşhir etmeli ve bu şantajlara karşı birlikte yanıt vermelidir.

Çin ve Rusya gibi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) iki daimi üyesi başta olmak üzere, ABD’nin bu şantajlarına maruz kalan ülkeler emperyalizmin kirli yüzünü sergilemek üzere birlikte hareket etmelidir.

Azgınlığın dizgini, kararlı tavırdır!

Mehmet Ali Güller