Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk’te Kamil Erdoğdu’nun hazırlayıp sunduğu “Manşet” programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Ziraat Türkiye Kupası’nda alınan sürpriz sonuçlara değinen Üstün, “Alt ligdeki takımların büyük takımlarla oynaması her zaman çok özeldir. Futbolcular için de çok özledir. Transfer olması için kendimi gösterme şansı buluyor. Açık kanalda bütün ülkenin izleyeceği içinde farklı bir motivasyon ile çıkıyorlar. Bu eskiden de böyleydi. Esas değişen büyük takımların, büyüklüklerini kaybetmeleri. Mazilerinden bahsetmiyorum. Onu hiçbir zaman kaybetmeyecekler. Futbol aklını ve paralarını kaybetmiş durumumdalar. Bu anlamda Motivasyon açısından kupa ‘angarya’ gibi geliyor büyük takılmalara. Zorlanıyorlar, bu çok net bir şekilde ortada. Geçmişte sürpriz diyorduk bunlara ama önümüzdeki 10 yılda sürpriz olmaktan çıkıp normale dönebilir ki kupalar sürprizlere açık.” dedi.

İLHAN PALUT’LU KONYASPOR’UN BÜYÜK BAŞARISI

Süper Lig’in ilk yarısında Konyaspor’un başarısına dikkat çeken Üstün, “Konyaspor’un İlhan Palut ile yaptıkları gerçekten çok ciddi bir başarı. İlhan Palut, Konyaspor’un en yüksek puan ortalamasını yakalayan teknik direktörü. Gerçekten özel ve doğru bir futbol yönetiyor. Oyuncuları ile de arası iyi belli ki. İkna edebiliyor. Onlarda hocalarına saygı duyuyor. Trabzonspor’un lider olması ve şampiyonluğu kovalaması normal. Konyaspor’un ise hiç böyle bir şey yokken Trabzonspor gibi bu sezon ekstra puanlar almış bir takımın ensesinde olması önemli. Bence ligin ilk yarısının flaş takımı Konyaspor.” diye konuştu

FENERBAHÇELİ MİLLİ YÜZÜCÜ EMRE SAKÇI DÜNYA REKORU KIRDI

Behçet Üstün, Fenerbahçeli milli yüzücü Emre Sakçı’nın dünya kısa kulvar rekorunu kırması ile ilgilide şunları söyledi:

“Fenerbahçeli milli yüzücü Emre Sakçı, erkekler 50 metre kurbağalamada 24.95’lik derecesiyle dünya kısa kulvar rekorunu kırdı. Türkiye’de hele ki yüzme branşında bir sporcumuzun dünya rekorunun kırması hiç alışkın olduğumuz bir durum değil. Emre Sakçı 2010 yılından beri Fenerbahçe Spor Kulübü’nde görev alıyor. Daha öncede erkeklerde tüm yaş gruplarında dünya rekoru kıran ilk Türk sporcu olmuştu. Emre Sakçı bu rekoru bir dünya şampiyonasında kırsaydı çok daha özel olacaktı. Bu konu ile ilgili Türkiye Yüzme Milli Takımı ve Fenerbahçe A Takımı Antrenörü Türkan Oktay yaptığı açıklamada, Emre’nin ciddi bir hazırlık süreci geçirdiğini söyledi. 16-21 Aralık tarihinde Abu Dabi’deki dünya şampiyonasına katıldıklarını ve Emre’nin orada rekor kırmak için hazırlandığını belirten Oktay, orada hakemler tarafından haksız bir şekilde diskalifiye edildiklerini ve bunun da cevabını burada verdiklerini kaydetti.

İnşallah Emre Sakçı bu başarılarına olimpiyat ve dünya şampiyonlarında da devam eder. Türkiye için hakikaten çok özel bir sporcu.”