Ekonomist Necmettin Batırel, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Batırel, Türk ekonomisinde yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Enflasyonda sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada bir artış yaşandığını aktaran Necmettin Batırel, pandemi sonrası büyük bir talep patlaması olduğunu belirtti.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ NEDENİYLE YETİŞTİRİLEN ÜRÜNLER TALEBE YANIT VERMİYOR”

İklim değişikliği nedeniyle, yetiştirilen ürünlerin talebe yanıt vermediğini ifade eden Batırel’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Tedarik azaldı, konteyner fiyatları inanılmaz arttı, bir konteynerin fiyatı 12 bin dolara çıktı. Gıda fiyatlarındaki artış sürekli yükselir hale geldi. Biz Türkiye’de gıda ihracatı da yapıyoruz. Özellikle Rusya’ya, Irak’a, İran’a sebze ve meyve ihracatında bulunuyoruz. Bu ihracat dolayısıyla piyasaya verilen mal miktarında azalma yaşanıyor. Türkiye orman yangınları geçirdi, bu yangınlarda tarım arazilerinin büyük bölümü zarar gördü. Zarar gördüğü için yeni ürün yetişmesinde sorunlar yaşandı. Seller yaşandı, sellerde de aynı şey oldu. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde gıda fiyatlarında büyük bir artış var.

Türkiye hızlı büyüme potasına girdi, bu nedenle talep artıyor, istihdam artıyor ve daha çok tüketim talebi geliyor piyasadan. Merkez Bankası daha önce yaptığı açıklamada manşet enflasyonu değil, çekirdek enflasyonu baz alacağını açıklamıştı. Çekirdek enflasyon da 16,98 oldu, 16,76’ydı. Yani 0,22 puanlık bir artış var. Bir de geçen sene ekim ayında baz etkisiyle son derece düşük çıkmıştı enflasyon. Bu nedenle bu yıl da ekim ayında düşük çıkacak enflasyon. Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam edeceğini tahmin ediyorum.

“YIL SONU ENFLASYON YÜZDE 16 SEVİYESİNDE GERÇEKLEŞECEK”

Türkiye’de işsizliği azaltmak lazım, en önemli problemlerden biri bu. Resmi kayıtlara göre, 3,9 milyon işsiz var ama aslında şu anda 5-6 milyon işsiz var. Özellikle her sene 500 bin yeni kişi iş gücü piyasasına katılıyor. Rakam daha da korkutucu hale geliyor. Benim gördüğüm kadarıyla yıl sonu enflasyonu yüzde 16 seviyesinde gerçekleşecek.

Enerji fiyatlarındaki artışı da dikkate almak lazım. Petrolde arz kısıntısı var, OPEC dün açıkladı günlük 400 bin varil artışla arza devam edeceğini. Yetmediği için brent petrolün fiyatı 82 dolara kadar çıktı. Petrolde 10 dolarlık artış kalıcı hale gelirse bizim enerji faturamızı 4 milyar dolar artıracaktır. Bütün bunları hesaba katmak gerek.”