Endonezya’da nedeni bilinmeyen hepatit olduğundan şüphelenilen 15 vaka görüldüğü bildirildi.

Channel News Asia’nın haberine göre, Endonezya Sağlık Bakanı Budi Gunadi Sadıkin, çevrim içi basın toplantısında yaptığı açıklamada, Endonezya’da şimdiye kadar kökeni bilinmeyen ve hepatit olduğundan şüphelenilen 15 vaka kaydedildiğini belirtti.

Bakan Sadıkin, 27 Nisan’da ilk şüpheli vakalar bildirildiğinde, tüm hastane ve sağlık kuruluşlarından bu tür vakaların gözetimini ve izlenmesini talep eden bir genelge yayınladığını aktardı.

Sadıkin, “Singapur, 30 Nisan’da ilk şüpheli vakayı açıkladı ve şu ana kadar Endonezya’da 15 şüpheli vaka var.” dedi.

Bakan Sadıkin, nedeni bilinmeyen hepatit vakalarının çoğunun 100’den fazla vakanın görüldüğü İngiltere’de kaydedildiğini belirterek, Endonezya hükümetinin, hastalığa neyin neden olduğunu tespit etmek amacıyla İngiltere ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hastalık kontrol ve önleme merkezleriyle koordinasyon halinde olduğunu ifade etti.

Söz konusu merkezlerden virüs hakkında çok fazla bilgi alınmasına rağmen hepatit vakalarına gerçekte neyin neden olduğuna dair sonucun hâlâ kesin olmadığını kaydeden Sadikin, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) konuya ilişkin araştırmalarının devam ettiğini dile getirdi.