CRI Türk’te Mehmet Kıvanç’ın hazırlayıp sunduğu Manşet programına katılan İstanbul Arel Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cüneyt Dirican, rekor kıran enflasyona ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Enerji fiyatları, girdi maliyetlerindeki artış, kurdaki oynaklık gibi faktörlerin hepsinin enflasyon üzerinde etkili olduğunu belirten Dirican, birçok mal ve gıda grubunda bu etmenlere ilave olarak spekülatif oynaklığın da olduğunu anlattı:

“Bir kekin fiyatı geçtiğimiz haftalarda 36 liraya çıkmıştı. Bugün aynı kekin fiyatı 21 lira. Aynı paket. 36 lira 21 lira arasında fiyat oynaklığını siz nasıl açıklıyorsunuz? Bunu sorgularım. Bir finans hocası olarak ben bunu açıklayamıyorum. Dolar kuru bile bu kadar oynamıyor”

Dirican, piyasada denetleyici ve düzenleyici kurumların fiyatlardaki bu oynaklığı engellemek için de harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyonla ilgili değerlendirmesini yayımladı. Açıklamada enerji fiyatlarındaki artışın enflasyon üzerindeki etkisine dikkat çekildi. Gıda alt gruplarındaki yükselişin devam ettiği aktarıldı.

Küresel anlamda da enerji fiyatlarının yükseldiğini hatırlatan Doç Dr. Cüneyt Dirican, Birleşik Krallıkta da hane halkına enerji yardımı yapıldığını aktardı; “Bu bizim için bahane olmamalı ama hayatın gerçeği bu, enerji fiyatları ister istemez günün sonunda enflasyona katkı koyuyor.” dedi.

“TL BULUNAMADIĞI İÇİN SIKINTI VAR”

Dirican, Merkez Bankası’nın Türkiye’de şirketlere ilişkin tuttuğu konsolide gelir ve bilançolara bakılınca Türk firmaları için en büyük sorunun faiz yükü olduğunu tespit etmenin mümkün olduğunu ifade etti. Dirican, politika faizi aşağı çekilmesine rağmen bankalarda faizlerin neden düşmediğini ise TL sıkışıklığı ile açıkladı:

“Merkez Bankası bankalardan tahvil alıp piyasaya TL verir. Piyasadaki TL sıkışıklığını fonlamak için TL miktarını ihtiyaç duyulduğu kadar arttırmak için Açık Piyasa İşlemlerini kullanır TCMB. Piyasadaki TL sıkışıklığını gidermek için Açık Piyasa İşlemleri yeterli gelmediğinde Swaplarla fonlama yapıyordu Merkez Bankası. 2022 enflasyon raporunda yazıyor bu. Politika faizini 14’e düşürdüğünüzde hedeflediğiniz bankalar arasındaki fonlama maliyetini aşağı çekmekti. Ama bunun zamanlamasını, iletişimini, konjonktürünü, senkronizasyonunu doğu yapamadığınız için şu anda ters bir noktaya geldik. Evet politika faizi yüzde 14 ama piyasadaki TL sıkışıklığı nedeniyle faizler yükselmiş durumda. Ortada Merkez Bankasının politika faizini düşürdüğü için sıkıntı yok. TL bulunmadığı için sıkıntı var.”