Gazeteci İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Sanayi sektörüne getirilen doğal gaz ve elektrik tüketimi kısıtlamasına değinen İsmet Özçelik, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İran-Türkiye hattında yaşanan sıkıntıya dikkat çekti. Fakat özellikle enerji işiyle uğraşan konunun uzmanları daha farklı görüş dile getiriyor. Bugüne kadar izlenen hatalı politikaların böyle bir sonuca yol açtığı şeklinde görüşler belirtiyorlar. Asıl önemli olan bu kesitinin yarattığı sıkıntı. Enerjide çok ciddi şekilde dışa bağımlıyız. Bu durum nedeniyle birçok yerde fabrikalar üretimlerini durdurmak zorunda kaldı. Sanayicilerde enerji stresi oluştu. ‘Acaba bu devam eder mi?’ Kiminle konuşsak bu gerginliği yaşıyor. Ay sonundan itibaren normale döneceği konuşuluyor. İran’dan yapılan açıklamalar da normalleşeceği yönünde. Asıl başka sorun da var; vatandaşın elektrik ve doğal gaz faturaları. Bunlar çok yüksek ve vatandaşı sıkıntıya okmuş durumda. Enerji zamları ciddi şekilde vatandaşın cüzdanını yakıyor. Bakan Dönmez, bu konuda da bazı düzenlemelerin olabileceğini söyledi. Şimdi bütün milletin beklentisi bu yönde.” dedi.

“UKRAYNA SÜREKLİ GERİLİYOR”

Ukrayna konusunda bir oyun oynandığına dikkat çeken Özçelik, “Ukrayna sürekli geriliyor. Bir ülkenin büyükelçilik personelini geri çekmesi bir savaşı işaretidir. Bunu daha önce Irak’ta, Suriye’de, Libya’da gördük. Büyükelçilik personelinin çekilmesi herkesi tedirgin eder, o ülkenin insanları da tedirgin olur. Bu arada Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), Rusya sınırına savaş gemilerini, uçakları ve 50 bin asker göndermeyi planladığına ilişkin haberler çıktı. Bütün bunlar her an Rusya saldıracakmış havası. Bu pazartesi günü bütün dünya borsaların çökmesine neden oldu. Rusya olayı ‘ABD’nin istihbarat operasyonu’ olarak değerlendirdi. Uluslararası ilişkiler uzmanları da ABD’nin tehdidini ve Avrupa’yı kendine mecbur bırakma politikası izlediğini belirttiler. Bu nedenle bunun ABD’nin bir taktiği olduğu görüşü yaygın ve bu analiz yapılıyor. Bu arada önemli bir gelişme daha oldu; Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, Rusya ile Ukrayna arasında çatışma çıkması halinde, NATO gücü olarak Doğu Avrupa’ya konuşlandırılmış olan Hırvat askerlerini ülkelerine geri çağıracağını söyledi.  Bu son derece kritik bir açıklama.” diye konuştu.

PESKOV’DAN UKRAYNA AÇIKLAMASI

Rusya tarafından Ukrayna konusunda yapılan yeni açıklamalara da değinen Özçelik, “Rusya başından beri Ukrayna’ya saldırmayacaklarını ama NATO’nun doğuya doğru genişleyeceğine dair garanti verilmesini istedi. NATO ve ABD ile yapılan görüşmelerde Rusya bunun dışında başka bir şey söylemedi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’un açıklamalarını da bu çerçevede okudum. Peskov, ‘Güvenlik ile ilgili müzakereleri başlatan biziz ve bu hafta gelecekteki bu tür gerginlikleri önleyecek tekliflerimize yazılı yanıtlar bekliyoruz.’ dedi. Aslında bu anlaşılamayacak bir durum değil.” açıklamasında bulundu.

“BIDEN’IN DURUMU ABD’DE ÇOK CİDDİ BİR GÜNDEM”

ABD’de Joe Biden ile ilgili tartışmaların devam ettiğine vurgu yapan Özçelik, “Biden durumu ABD’de çok ciddi bir gündem. ‘Görev döneminin sonunu getirebilir mi, getiremez mi?’ bu tartışılıyor. Biden bir skandala daha imza attı. Bir muhabir ABD Başkanı’na ‘Enflasyonun siyasi bir sorumluluk olduğunu düşünüyor musunuz?’ diye sordu. Buna karşı tutup ne ahmak biri, deyip küfretmesi ve herkes tarafından duyulması ABD’de tartışılıyor. Bu tartışmaların artarak devam edeceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

NATO’DAN AKDENİZ TABİKATI

NATO, “Neptune Strike 2022” adıyla yapılan tatbikat kapsamında Akdeniz’de devriye faaliyetlerine başladı. Özçelik, bu gelişme için de şunları söyledi:

“ABD’nin Akdeniz’deki tatbikatları ile ilgili olarak daha öncede neden bu bölgeye yüklendiğini ele almıştık. Bu hakikaten ciddi bir sorundu. Şimdi son tatbikatta Truman uçak gemisi ve beraberindeki gemiler ile savaş uçaklarından oluşan görev grubu faaliyet gerçekleştiriyor. NATO açıklamasında, ‘Soğuk Savaş’tan bu yana ilk kez bir ABD uçak gemisi görev grubunun NATO komutası altına girdiği’ belirtildi. Pentagon’dan daha önce yapılan açıklamada da Truman uçak gemisi görev grubunun tatbikatın göbeğinde yer alacağı, tatbikatta NATO müttefiklerinin deniz taktik manevraları, denizaltılara karşı eğitim, uzun menzilli taarruz eğitimi gibi koordineli faaliyetler yürüteceği açıklanmıştı. Akdeniz’de sürekli yapılan bu tatbikatlar şu soruyu akıllara getiriyor. Mızrağın ucu kime yönelik?” açıklamasında bulundu.

“ABD, DEAŞ’A YENİ BİR GÖREV DAHA VERİYOR”

Suriye’nin Haseke kentindeki Guveyran Cezaevi’ne terör örgütü DEAŞ tarafından yapılan saldırıları değerlendiren Özçelik, “Burada bir oyun olduğu giderek netleşmeye başladı. ABD, Suriye’ye DEAŞ’ı gerekçe göstererek girmişti. Ondan sonra ABD nereyi istediyse DEAŞ oraya saldırdı. Yeri geldi Bağdat’a, yeri geldi Erbil’e, yer geldi Kerkük’e ve Şam’a yürüdü. Şimdi burada Suriye’nin doğusunda sıkışmış vaziyette. Çünkü bölgedeki aşiretler ve yerel halk ABD’yi istemiyor. Lübnan basınına konuşan Suriyeli Milletvekili Musab el-Halebi ise cezaevindeki DEAŞ’lıların, ABD koordinesinde yüzleri maskeli PKK’lılarca bilinmeyen bir yere götürüldüğünü iddia etti. Halebi, bölgede yeni bir kaos planının devreye sokulduğu yorumunu yaptı. Haseke Valisi Gassan Halil’de ‘Saldırıların, ABD üssü yakınlarındaki nüfusu boşaltmak için planlanan Amerikan senaryoları olması muhtemeldir.’ dedi. Yani anlaşıyor ki ABD, DEAŞ’a yeni bir görev daha veriyor.” diye konuştu.