Haber: Samet Demir

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ağustos ayı enflasyon verisini açıkladı. Enflasyon ağustosta yıllık bazda yüzde 19,25’e çıkarken, aylık bazda da yüzde 1,12 olarak açıklandı.

Temmuz ayında yıllık enflasyon yüzde 18,95 olarak aylık enflasyon ise yüzde 1,80 olarak tespit edilmişti.

Aylık enflasyonun artış hızında baz oranında düşüş görülse de yıllık enflasyon Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) verdiği politika faizini aştı. TCMB, yüzde 19 olarak belirlediği ve dört aydır da sabit tuttuğu faizi eylül ayında da sabit tutabilecek mi? Sorusu ulusal ve uluslararası piyasa aktörleri tarafından sorgulanmaya başladı.

TCMB, faizi sabit tuttuğu Para Politikası Kurulu (PPK) toplantılarının ardından yaptığı açıklamada, faizin enflasyonun üzerinde konumlandırılacağını açıklamış ve sıkılaşmanın enflasyondaki hedefler tutturuluncaya kadar süreceğini bildirmişti.

Ağustos ayında yıllık enflasyonun faizi yüzde 0,25 geride bırakmasıyla piyasa aktörlerini ve vatandaşın gözü 23 Eylül’de yapılacak PPK toplantısına çevrildi. Uzmanlar TCMB’nin faiz konusunda verdiği demeci yerine getirip getiremeyeceği konusunda kararsız görüş belirtirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ağustos ayında katıldığı bir televizyon programında faizin düşürülmesi için çalıştıklarını belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullanmıştı:

“Faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz. Yüksek faiz yok. Yüksek faiz bize yüksek enflasyonu getirecektir. Düşük faiz düşük enflasyonu getirecektir. Ağustos ayı kırılma noktasıdır. Ağustosta düşük enflasyona geçeceğiz.”

Bu nedenle 23 Eylül’deki PPK’de alınacak kararın gelecek sene uygulanacak ekonomi politikaları için de bir işaret olması bekleniyor.

ÜFE VE TÜFE MAKASI AÇILIYOR

Enflasyon verilerine bakıldığında, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile üretici fiyat endeksi (ÜFE) arasındaki makasın giderek açıldığı görülüyor. TÜİK verilerine göre, ağustosta ayında yıllık ÜFE yüzde 45,52 olarak tespit edildi. Bu veri temmuz ayında yüzde 44,92 olmuştu.

TÜİK’nin açıkladığı gıda enflasyonu da rekor tazeledi. Ağustosta gıda fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 29 arttı. Böylelikle yıllık gıda enflasyonunda 2019 Nisan ayından bu yana en yüksek artış görüldü.

Ağustos ayında, gıda grubu en yüksek artış gösteren grup oldu.

Gıda ve alkolsüz içecekler grubunu yüzde 22,91 ile ev eşyası ve yüzde 21,76 ile ulaştırma izledi.

Yıllık en düşük artış yüzde 1,79 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre, artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, yüzde 4,79 ile haberleşme, yüzde 7,47 ile giyim ve ayakkabı ve yüzde 10,75 ile eğitim oldu.