Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Aslanoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verilerini yorumladı.

Haziran ayı enflasyon verileri aylık bazda 1,94 olarak açıklandı, yıllık bazda ise enflasyonun haziran ayında yüzde 17,53’e yükseldiği açıklandı.

Son dönemde Türkiye’deki enflasyonun tahminlerin de üzerinde çıkacağının işaretlerinin alındığını aktaran Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, eğilim anketleri ve yapılan zamların bu konuda bilgi verdiğini kaydetti.

Piyasadaki ekonomistlerin ortama beklentisinin 1,5 civarında olduğunu ifade eden Aslanoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Aylık bazda 1,90’ın üzerinde gelen rakam, yıllık 17,5’ler beklentilerin üzerinde oluyor. Ama genel olarak çok sürpriz olarak da görmemek gerekiyor. Çok dinamik, hem talep yönlü hem maliyet yönlü bir ortam var. Dünya emtia fiyatlar artıyor, Türkiye’de doğrudan ya da dolaylı olarak enerji sektörüne zamlar geliyor. Türkiye’de hizmet sektöründe canlanan talebin etkileri var. Maalesef bu dinamikler yukarı yöne doğru devam ediyor.

Para politikasının seyri önemli olacak. Enflasyon önümüzdeki aylarda yüzde 19’un üzerine çıkabilir. Burada Merkez Bankası’nın faiz artışı söz konusu olabilir. Merkez Bankası’ndan bu tarz bir sinyal alınırsa eğer o zaman kurlarla ilgili riskler bir miktar azalabilir. Ama bu tarz bir sinyal alınamazsa kura baskı yapacak ortam şu anda turizm etkisiyle dövizde yataylaşma olsa bile yaz sonuna doğru hareketlenme görebiliriz. Enflasyonun yukarı gitmesi faizlere her türlü baskı yapar.

ALTIN FİYATLARININ TEMEL BELİRLEYENİ “PANDEMİ” OLDU

Pandemi ortaya çıktığından bu yana altın fiyatlarının temel belirleyeni pandemi oldu. Bin 600 dolarlardan 2 bin dolarları geçti. Şimdi bin 700-bin1800’lerde dolanıyor. Altın 2018 yılından bu yana yukarı gitme eğiliminde. Bunun temel nedenlerinden biri; ticaret savaşı, dünyada büyük bir borçluluğun olması riskleri fiyatlayan bir altın var. Pandeminin azalma olasılığı altında gerileme potansiyeli yaratıyor. Diğer bahsettiğimiz etkiler de altında yukarı yönlü etki yaratıyor. Biraz kararsız bir bölge. Delta varyantı ve pandemiyle ilgili olumsuzluklar gelişirse kesinlikle yukarıya gider. Fakat pandemiyle ilgili olumlu seyirlerde altında biraz gevşeme olur. Pandeminin bitmesi açıklamasının arkasından bence altın yine yukarı yöne gidecek çünkü dünyadaki borçluluk, ticaret savaşı, iklim sorunları gibi riskler devam ediyor. Pandemi sonrası altının yönü yine yukarı olur.

KÜRESEL EKONOMİDE SON BEŞ YILDA DOĞRUDAN YATIRIMLARDA DÜŞÜŞ VAR

Dünyada 5 yıldır yatırımlarda azalma var. Tüm dünyada belirsizlikler bu tür yatırımları azaltıyor. Türkiye de bu azalmanın olduğu ülkelerden biri. Çok güçlü bir hareket beklememek lazım. Türkiye’ye daha fazla gayrimenkul ve satın alma yatırımları geliyor ama Türkiye’de enflasyonla mücadele çok güçlü ilerlemedikçe ve risk primini artıran jeopolitik faktörler var, bunlar azalmadıkça güçlü bir giriş beklememek lazım.

Türkiye’de erken seçim olur mu olmaz mı bilemem ama zaten iki yıllık bir süreç var ortada. Seçim olsa da olmasa da erken seçime fiyatlamış olarak gidiyoruz. Bu da daha kısa vadeli bakış, demektir ekonomiye. Piyasa her an olabilir, diye fiyatlama yapmış zaten daha fazla seçimle ilgili bir etki beklememek lazım.”