ABD’de son 40 yılın enflasyon rekoru gelmesini değerlendiren Doç. Dr. Cüneyt Dirican, 2022 yılının küresel anlamda enflasyon yılı olduğunu söyledi. Dirican, mevcut şartlarda olağan üstü bir gelişme olmazsa Türkiye’de enflasyonun birkaç ay sonra gerilemeye başlayabileceğini kaydetti.

CRI Türk’te Mehmet Kıvanç’ın hazırlayıp sunduğu Manşet programına katılan İstanbul Arel Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cüneyt Dirican, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) enflasyonun kırk yıllık zirveyi yenilemesini şu şekilde değerlendirdi:

“ABD enflasyonu 7,5 geldi. Daha da yükseleceği söyleniyor. Pik noktayı görmedi. Belki sekizleri de görebiliriz. Senenin ikinci ayında olmamıza rağmen artık net bir şekilde bu yılı enflasyon yılı olarak görebiliriz. Hem bizim özelimize hem dünya genelinde enflasyon yılı olduğunu kabul etmemiz gerekiyor.”

Dirican, Türkiye’de yağışların getireceği tarımsal verim, turizm sezonun iyi geçmesi gibi pozitif etkenlerle enflasyonda birkaç ay içinde gevşeme görebileceğimizi de ekledi.

“Normal şartlarda enflasyonun yüzde 7,5 olduğu bir yerde ABD Merkez Bankası’nın (Fed) en aşağı 750 baz puan faiz artırması gerekiyor.” diyen Dirican, Fed’in yapması beklenen faiz artışının bunun çok çok altında olduğunu belirtti.

Dünya borsaları, kripto varlıklar ve piyasaların olası bir artışı hâlihazırda fiyatladığını söyleyen Dirican,  Fed’in yapacağı bir faiz artışının Türkiye’ye etkilerinin sınırlı olabileceği yorumunu yaptı.

“YASTIK ALTI ALTIN” ÇALIŞMASI

Doç. Dr. Cüneyt Dirican, Hazine ve Maliye Bakanlığının gündeminde olan “yastık altı altın” çalışmasına ilişkin de konuştu. Yeni sistemin ana hatlarını; “Altın ve ziynet eşyalarının bir sertifikayla değerlendirilmesi ve değer kaybının önüne geçecek şekilde altınları sisteme kazandırmak” şeklinde tanımladı:

“Siz ziynet eşyanızı götüreceksiniz. Herhangi bir değer kaybına uğramaksızın yetkili kişiler tarafından satın alınacak. Buraya kadar bankaların yaptığı altın mevduatı uygulamalarından çok farklı değil. Sonrasında bunu külçeye çevirecekler ve gramajı karşılığında size bir sertifika verecekler. Siz de hakkınızı ister vade sonunda saf altın olarak alacaksınız isterseniz aradaki farkı nakit olarak alacaksınız.”