Merkez Bankası’nın faiz politikasını değerlendiren Dirican, bankanın son verdiği “pas geçme” kararını doğru bulduğunu belirtti. Dirican, enflasyonda düşüş görüşmeye başlandıktan sonra bankanın yeni bir aksiyonu gündemine alabileceğini kaydetti.

CRI Türk’te Mehmet Kıvanç’ın hazırlayıp sunduğu Manşet programına katılan İstanbul Arel Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cüneyt Dirican, Merkez Bankası’nın son faiz kararını doğru bulduğunu belirtti:

“Doğru olan oldu. Keşke bunan evvelki iki tane yüz puanlık indirimde de yıl sonunu görüp pas geçiyor olsaydık. Merkez Bankası’nın özet metninde en kritik kelime ‘dezenflasyonist’ kelimesi. Enflasyondaki düşüşü tekrar gördükleri an itibarıyla tekrardan bir aksiyon kararı gelebilir şeklinde yorumlamak lazım.”

Küresel enerji krizi, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası’nın (Fed) alacağı kararlar ve dünya borsalarındaki düşüşlerin etkilerine değinen Dirican, önümüzdeki iki ay da yüksek enflasyon gelebileceğini kaydetti ve bir dizi gelişmeyle birlikte Merkez Bankası’nın yön tayini yapacağını söyledi:

“Mart ayında kur korumalı mevduatların dönüş olacak. Fed’nin varlık alımları sonlanacak. Enerji krizinin yönü belli olacak. Yaza girerken turizmle ilgili gelişmeler netleşmeye başlar. Omicron ile ilgili gelişmeler de netleşir. Ne zaman bu enflasyon oranının geri çekileceğini görecekler o zaman bir karar daha alınacak diye ben anladım.”

DOLARDAN KAÇIŞ ARAYIŞLARI

El Salvador Başkanı Naim Bukele’nin Türkiye ziyareti de haftanın öne çıkan başlıkları arasındaydı. Ziyareti değerlendiren Dirican, El Salvador’un dolarizasyon ve yüksek enflasyona karşı kripto varlıklara yöneldiğini belirtti. Dirican, “Belki kısa vadede hayal peşindeler ama tutarsa çok farklı bir örnek olacaklar.” dedi.

Doların yaptırım ve siyasi baskı aracı olarak kullanılmasının uluslararası ticarette dolara alternatif yöntemlerin arayışı olduğunu da kaydeden Dirican, bu alana daha fazla kafa yorulması gerektiğini aktardı:

“Bugün ambargo noktasında Rusya’yı uluslararası ödeme sistemi olan swift sisteminden çıkarılması bir olasılık olarak konuşuluyor. Yarın bir gün herhangi bir ülkeyi aynen Donald Trump’ın sosyal medyadan elimine edildiği gibi sisteminden elimine ederlerse bir anda dış ticaret yapamaz noktaya gelirsiniz. Buna alternatif sistemi birkaç tane ülkenin değil aslında bütün küresel sistemin bu alternatifi yapması gerekiyor. Bu anlamda önemsiyorum ama bütün paydaşlara fayda sağlayacak şekilde düzenlenmesi önemli olan.”