Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sayın Putin ile Zelenskiy’i bir araya üst düzeyde getirmek üzere bu toplantıyı yapalım istiyoruz. Sayın Zelenskiy ile olan mutabakatımız bu istikamette.” ifadesini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, düzenlenen ortak basın toplantısında Türkiye’nin krizin sonlandırılması için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Zelenskiy ise “Savaşı bitirme yolunda, Ukrayna-Rusya arasında ara bulucu olma inisiyatifi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ediyorum.” dedi.

Erdoğan, ziyaret sonrası yurda dönüşte de uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rusya lideri Putin ile yapacağı görüşmeyi hatırlatan Cumhurbaşkanı, liderler düzeyinde üçlü görüşmenin yeni bir süreci başlatabileceğine işaret etti.

Rusya-Ukrayna krizinde Batı’nın çözüme katkı sağlamayıp sadece çomak soktuğunu söyleyen Erdoğan, “Ara bulucu sıfatı yüklenirse, bu işin içine gireriz.” dedi.

Türkiye’nin henüz bir araya gelmeyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’i bir araya getirip getiremeyeceğine yönelik soru üzerine Erdoğan, Putin’in Türkiye’nin daveti üzerine, Çin’den döndükten sonra Türkiye ziyaretini gerçekleştireceği yönünde olumlu bir dönüşünün olduğunu anımsattı.