Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye’nin gündeminde Amerika Birleşik Devletleri’yle (ABD) ilişkilerin tartışıldığını aktaran İsmet Özçelik, ABD Başkanı Biden’ın Ermeni soykırımı açıklamasına Türkiye’de toplumun tüm kesimlerinden tepki gösterildiğini bildirdi.

Sivil toplum örgütlerinin Biden’ın açıklamasına karşı çıktığını belirten Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Sivil toplum örgütleri iktidara açık çek verdi ve talepler sıralandı. İncilik ve Kürecik Üsleri’nin Türk ordusunun kontrolüne alınması, Kuzey Kıbrıs’ın tanınması için harekete geçilmesi, PKK’nın bitirilmesi için Suriye hükümetiyle temas kurulması ve ABD ile yakın ilişkileri olan HDP’nin kapatılması…

Bu talepler dillendirildi ve tabii herkesin gözü Erdoğan’daydı. Erdoğan, kameraların karşısına geçti uzun uzun tarih dersi verdi. Özetle siyasetçiler bu işe karışmasın, tarihçilere bırakalım, dedi. Biden’ın 24 Nisan açıklaması Türkiye-ABD ilişkilerini geriye götürdü. Erdoğan, haziran ayında NATO zirvesinde Biden ile görüşeceğini bildirdi ve ‘Yeni bir dönemin kapılarını aralayacağımıza inanıyorum.’ ifadesini kullandı.

KIBRIS GÖRÜŞMELERİ

Kuzey Kıbrıs konusunda Batı, Türkiye’ye baskılarını artırıyor. Kıbrıs konusunda ‘5+1’ diye tabir edilen bir toplantı var. Cenevre’de yapılıyor, bu görüşmeler. Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil ediyor. Türkiye’deki ekonomik krize vurgu yapılarak Batı’dan gelecek yardımların öne çıkacağı, Kuzey Kıbrıs’ta üretilen malların doğrudan Avrupa’ya ihracatı için özel bir statü verileceği belirtiliyor.

Geçmişte Annan Planı referanduma sunulunca Kuzey Kıbrıs onay vermişti. Şimdi durum tam tersi Türkiye iki devletli çözümden yana Kuzey Kıbrıs da aynı görüşü savunuyor. Öyle görünüyor ki, Kuzey Kıbrıs iki devlet konusunda ısrar edecek.

RUHANİ YENİDEN ADAY

İran bir anlamda seçim sathına girdi. Bir yandan Viyana’da ABD’nin nükleer anlaşmaya dönüşü müzakereleri yürütülüyor diğer yandan seçim mücadelesi veriliyor. İran Cumhurbaşkanı Ruhani yeniden aday. Ruhani, ABD’nin nükleer anlaşmaya dönmesini ve yaptırımların kaldırılmasını savunuyor.

İran’da dini önderliğe yakın kesimler, ABD ile uyumlu çalışacak bir yönetim istemiyor. Önümüzdeki günlerde neler olacağını izleyeceğiz.”