FBI eski çevirmeni Sibel Edmonds’un 2015 yılında Xinjiang ile ilgili bir röportajının videosu ortaya çıktı. Sibel Edmonds, röportajda Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) bölgeye dair komplo operasyonlarını açıkça itiraf ediyor.

Edmonds, röportajda ABD’nin Xinjiang’i kaosa sokma planı ve yönteminden bahsederek “Xinjiang Çin’in enerjisinin ana damarıdır. Çin’de kademeli olarak cinsiyet ve ırk kartları oynamak istiyoruz. Xinjiang’da etnik azınlıkların kendi toprakları olmadığı bu nedenle onlara yardım edeceğimizi, onların baskı altında kaldığı, katledildiği ve işkenceye uğradığını dile getireceğiz.” diye konuştu.

Edmonds, Afganistan, Ukrayna ve Irak’ta kullanılan yöntemleri Xinjiang’da da uygulamaya çalışan ABD’nin, Xinjiang’la ilgili dezenformasyon yayarak bu süreçte çıkabilecek fırsatlardan yararlanarak Xinjiang’da kaos yaratmayı planladığını söyledi.

Edmonds, Ukrayna’da görülen unsurların Xinjiang’da tekrarlanacağı ve Xinjiang’ın başka bir Taiwan bölgesi olacağı iddiasında bulundu.

İnsan hakları kartını oynayan ABD’deki gerçek duruma değinen Edmonds, ikiyüzlülüğünü gizlemeden “İnsanları asla önemsemiyoruz. Özür dilerim, İnsanlar hedeflerimize ulaşmak için kullanılmadıkça çıkarlarımıza ait değiller.” ifadesini kullandı.

ÇİN’İN AÇIKLAMALARI GERÇEĞE DAHA YAKIN

Edmonds ayrıca Çin’in açıklamalarının gerçeğe Batılıların iddialarından daha yakın olduğunu söyledi ve ekledi: “Ne yazık ki insanların yüzde 99’u, hatta New York Times bile, kendi eğilimiyle Xinjiang’la ilgili haberler yapıyor. Ancak gerçek bu haberlerde söylendiği gibi değil.”

Edmonds, Çin’in Amerikan taktikleri karşısında çok akıllıca ve mantıklı bir şekilde hareket etmesini övgüyle değerlendirerek “Bir şeylere nasıl tepki verdiklerine, nasıl idare ettiklerine baktığımda, Çin çok mantıklı davranıyor. Çin, bunu çok akıllıca idare ediyorlar ve Batılı ülkelerin onlara yem atması zor. Çin, oyunun asılını iyi biliyor ve tuzağa düşmüyorlar.” dedi.

Sibel Deniz Edmonds, haber sitesi NewsBud’ın kurucusu ve genel yayın yönetmenidir.