Eski Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, babası eski Başbakan Refik Hariri’ye yönelik suikastın faili olarak 5 kez müebbet hapis cezasına çarptırılan ancak nerede olduğu bilinmeyen Selim Cemil Ayyaş’ın teslim edilmesi talebinde bulundu.

Saad el-Hariri, babası Refik Hariri’nin 14 Şubat 2005’te düzenlenen bombalı saldırı sonucu öldürülmesinin 16. yılı münasebetiyle yaptığı televizyon konuşmasında, “Benim ve Lübnanlıların Refik Hariri’ye olan özlemleri, her geçen yıl daha da artıyor.” dedi.

Refik Hariri’nin projelerine karşı olanların, korkularının da hâlâ sürdüğünü ifade eden Hariri, babası Hariri ve beraberindeki 21 kişiyi öldürmekten 5 kez ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Hizbullah örgütü üyesi Ayyaş’ın teslim edilmesi çağrısında bulundu.

“Ayyaş aleyhindeki karar uygulanacak. Bitmesi gereken suikastlar da son bulacak. Aksi takdirde olayların patlak vermesi kaçınılmazdır.” diyen Hariri, konuşmasında ayrıca aylardan beri süren hükümet krizine de değindi.

Hariri, ekonomik kriz ve Beyrut Limanı’ndaki patlama felaketinden sonra Lübnan’a uluslararası yardım çabalarının olduğunu ancak söz konusu yardımların gelebilmesi için teknokratlar hükümetinin kurulması gerektiğini söyledi.

Yeni hükümetin kurulmasını engelleyenlerin, reformların hayata geçirilmesine engel olduğu gibi ekonomik krizi derinleştirdiklerini savunan Hariri, Lübnan’ı kurtarma çabalarından geri adım atmayacağına dikkati çekti.