Almanya Merkez Bankası Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Jens Weidmann enflasyonda yukarı yönlü risklere dikkat çekerken, Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nın (PEPP) acil durum ortadan kalktığında sonlanması gerektiğini belirtti.

Jens Weidmann çevrim içi konferansta yaptığı konuşmada, “Şu an Euro Bölgesi’ndeki fiyat gelişmelerinde yukarı yönlü risklerin hâkim olduğunu görüyorum.” yorumunu yaptı.

Weidmann, “Örneğin petrol fiyatları mevcut seviyelerinde kalsa veya daha da yükselse enflasyon oranı bugünkünden daha yüksek olabilir.” ifadelerini kullandı.

Almanya’daki enflasyonu da değerlendiren Weidmann, ülkedeki enflasyon yükselişinin geçici faktörlerden kaynaklandığını belirtti.

“İkinci tur etkilere” yönelik bir işaret gözükmediğini söyleyen Weidmann yukarı yönlü risklerin de hâkim olduğu uyarısında bulundu.

Weidmann, Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nın acil durum ortadan kalktığında sonlanması gerektiğini söylerken, “Bunun için iki şart var. Ekonomik toparlanmanın sağlam olması ve pandemiyle bağlantılı olan kısıtlamaların kaldırılması.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Bloomberght