Financial Times / Martin Arnold

Kısa süre önce yapılan bir ankete göre, Euro bölgesindeki ticari faaliyetler, üç yıldan fazla bir süredir en hızlı şekilde genişledi, sipariş defterlerini ve iş yaratmayı hızlandırdı, aynı zamanda yaygın kapasite kısıtlamaları yarattı ve fiyatları yükseltti.

IHS Markit’in Euro bölgesi satın alma yöneticileri endeksi nisanda 53,8’di ve mayıs ayında 56,9’a yükseldi, bu Şubat 2018’den bu yana en yüksek değer oldu. Reuters tarafından yapılan bir ankete göre, bu 55,1’lik bir okuma öngören ekonomistlerin fikir birliği beklentilerini geçti. 50’den fazla okuma, işletmelerin çoğunun faaliyetlerinde bir genişleme bildirdiğine işaret ediyor. Bu gelişme, Avrupa ekonomisinin salgından kurtulmasından ve onu kontrol altına almak için kapanma önlemlerinden ivme kazandığını gösteriyor.

IHS Markit’in baş ekonomisti Chris Williamson, “Mal ve hizmetlere olan talep, bölge Covid ile ilgili kısıtlamalardan açılmaya geçerken, Euro bölgesinde 15 yıldır en keskin oranda artıyor.” dedi. Anket, ticari faaliyetteki toparlanmanın kapasite kısıtlamaları yarattığına ve tedarik zincirlerini bozduğuna dair birkaç işaret buldu. IHS Markit, Fransız şirketlerinin talebi karşılamak için yeterli personeli işe almakta zorlandıklarını, Alman şirketlerinin de “ciddi tedarik zinciri darboğazları” ve kayıtların başladığı 1997 yılından bu yana çıktı fiyatlarındaki en hızlı artışı bildirdiklerini kaydetti.

Yeni sipariş büyümesi 2006’dan bu yana en yüksek seviyedeyken, biriken tamamlanmamış siparişler 2002’de kayıtların başlamasından bu yana en hızlı şekilde arttı. Fabrika kapı fiyatları rekor seviyede hızla yükseldi ve hizmet fiyatların da bu daha mütevazı bir şekilde gerçekleşti, ancak iki yıl için en büyük artış oldu. Williamson, “Bu arz ve talep dengesizliği fiyatlar üzerinde daha da yukarı yönlü baskı oluşturdu. Bu enflasyonist baskıların ne kadar süreceği, arzın taleple aynı çizgiye ne kadar hızlı bir şekilde geri döneceğine bağlı.” dedi.

Commerzbank ekonomisti Christoph Weil, “Üretici ile tüketici fiyatları arasındaki korelasyon çok yakın olmasa da ve tüketici sepetindeki enerji hariç sanayi mallarının ağırlığı sadece dörtte bir olsa da, bunun orta vadede Euro bölgesinde temelde yatan yukarı yönlü fiyat eğilimini az da olsa güçlendireceği varsayılabilir.” diye bir açıklamada bulundu.

EURO BÖLGESİ EKONOMİSİ MART AYINA KADAR ÇİFT DİPLİ BİR RESESYONA GİRDİ

Euro bölgesi ekonomisi, mart ayına kadar olan altı ayda Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin ekonomilerinin iyileşmelerindeki gecikmeyle çift dipli bir resesyona girdi. Ancak en son PMI okuması, 19 ülkenin tek para birimi bölgesinin, aşıların hızlanması, seyahat ve sosyal etkileşim üzerindeki kısıtlamaların istikrarlı bir şekilde hafifletilmesiyle desteklenen ikinci çeyrekte büyümeye dönme olasılığının yüksek olduğuna işaret ediyor.

Alman bölgelerinin çoğu yakın zamanda sokağa çıkma yasaklarını kaldırdı ve elzem olmayan mağazaların yeniden açılmasına izin verdi. Fransa açık havada yemek hizmetlerini yeniden açtı ve İtalya, birçok Avrupa ülkesinden gelen ziyaretçiler için Covid-19 testleri negatif olması halinde karantina zorunluluğunu kaldırdı.

Capital Economics’in ekonomisti Jessica Hinds, “Bugünün verileri, kısıtlamalar hafifledikçe ve ikinci çeyrekte Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) artışına işaret ettiği için Euro bölgesi ekonomisinin toparlanmaya devam ettiğini gösteriyor. Fiyat baskıları oluşmaya devam etse de, temel enflasyonda daha sürekli bir yükselişe dair çok az kanıt var.” diye konuştu.

Blok ekonomisinin dörtte üçünü oluşturan ve çevreleme önlemlerinden en çok etkilenen Euro bölgesi hizmet sektörü için PMI, üç yılın en yüksek seviyesi olan 55,1’e yükseldi. Eşdeğer üretim endeksi tüm zamanların en yüksek seviyesinden 62,8’e düştü.

Tahminlerin biraz altında kalan PMI’nın 56,2’ye yükseldiği komşu Almanya’nın aksine, kısıtlamaların erken kaldırılmasını yansıtan Fransa’nın 57’lik bileşik PMI okuması ekonomistlerin beklentilerini rahat bir şekilde aştı.