Koronavirüs salgınında artan evde kalma süresi ve hareketsizlik nedeniyle ortaya çıkan kilo sorununa çare arayanlar, estetik cerrahlara başvurmaya başladı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Muhammet Uraloğlu, Covid- 19 sürecinin getirdiği kısıtlamaların, hareketsizlik ve yeni beslenme alışkanlıkları ortaya çıkardığını belirterek, “Yağlanma, kilo alma bu dönemlerde çok fazla. Yağ aldırma operasyonlarında artış bekliyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Uraloğlu, “İnsanlar genellikle kış aylarında kalın giysiler giyerek fazla kilolarını gizleyebiliyorlar. Ama yaz aylarında ince kıyafetler giydiğimiz için fazla kilolar da ister istemez insanları rahatsız edebiliyor. Pandemi dönemindeyiz. Herkes evlere kapanmış durumda. Hareket azaldı, spor yapamıyoruz, hafta sonlarını evlerimizde geçiriyoruz. Evde boş kaldıkça yemek yeme ihtiyacımız oluyor. Sürekli bir şeyler atıştırıyoruz. Geçtiğimiz yıllara göre bu yaz daha fazla yağlanma olacak gibi insanlarımızda. Dikkatli olmakta fayda var. Yağlanma, kilo alma bu dönemlerde çok fazla. Yaza doğru pandeminin de sonucunda yağ aldırma operasyonlarında artış bekliyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: DHA