Çin’in “yüzyılın projesi” diye duyurduğu Kuşak ve Yol, diğer adıyla Modern İpek Yolu Projesi tarihteki coğrafyasıyla sınırlı kalmıyor. En son Arjantin bu projeye katılma kararı aldı. Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış törenine katılan Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile hafta sonu yaptığı görüşmede, ülkesinin bu projeye katılımına ilişkin anlaşmayı imzaladı. Arjantin’in katılımıyla daha önce Avrupa, Asya ve Afrika arasında oluşturulmak istenen iddialı ticari proje Latin Amerika’ya kadar uzanacak. Çin, şu ana kadar bu projenin geliştirilmesine yönelik 150’ye yakın ülkeyle anlaşma imzaladı. Çin Ticaret Bakanlığı verilerine göre, Beijing yönetimi geçen yıl bu projeye 20 milyar doların üzerinde yatırım yaptı.

Xi-Fernandez görüşmesi ekonomik önemiyle değil, Çin’in Falkland ile ilgili açıklamasıyla ses getirdi. Beijing yönetimi Çin’in Arjantin’in Malvinas (Falkland) Adaları üzerindeki meşru egemenlik iddiasını sıkı bir şekilde desteklediğini açıkladı. Çin’de İngilizce yayımlanan Global Times’ın haberine göre, İngiltere’deki Çin Büyükelçiliği de benzer yorumlarda bulundu. Büyükelçilik, İngiltere’nin Arjantin’in talebine olumlu yanıt vermesini, erken bir tarihte müzakerelere başlanmasını ve Birleşmiş Milletler’in (BM) ilgili kararları uyarınca barışçıl, adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasını umduğunu ifade etti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Falkland’ın egemenliğiyle ilgili her türlü tartışmayı tamamen reddediyoruz. Falkland İngiliz ailesinin bir parçası ve onların kendi kaderlerini tayin hakkını savunacağız. Çin, Falkland’ın egemenliğine saygı göstermeli.” ifadelerini kullandı.

Birçok haber sitesi Çin’in açıklamasını değil, İngiltere’nin tepkisini öne çıkardı. Hatta Halk TV’nin internet sitesinde şu bileğilere yer verildi:

“Falkland Adaları’nın egemenliği statüsü, İngiltere ile Arjantin arasında sorun olmayı sürdürüyor. Arjantin’in Malvinas olarak isimlendirdiği adaları 1982 yılında işgal etmesinin ardından iki ülke karşı karşıya gelmiş, savaş İngiltere’nin zaferiyle sonuçlanmıştı.”

“Arjantin’in işgali, İngiltere’nin zaferi”, sanki haber sitesi değil, İngiltere’de ilkokullarda okutulan tarih kitabı.

Falkland Adaları, Güney Atlantik Okyanusu’nda yer alıyor. Haritada İngiltere’nin neresinde bulunduğunu görmek için kafayı aşağı yukarı sallamak gerekiyor. Taiwan Adası ise Çin’in ana karasına 160 kilometre uzaklıkta. Tarihi ve siyasi geçmişinde de Çin’in hak sahibi olduğu birçok olgu var.

Çin ile imzaladıkları anlaşmaya bile saygı göstermeyenler, silah zoruyla elde ettiklerine saygı bekliyor. “Batı’nın çifte standardı”na bir örnek daha.

Kamil Erdoğdu