İspanya ile Fas arasında, Batı Sahra sorunu ve sığınmacı akını dolayısıyla son dönemde artan gerginlik devam ediyor.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, düzenlediği basın toplantısında, Fas ile yaşanan krizle ilgili olarak, “Bir hükümetin dış politikadaki anlaşmazlıklar ve tutarsızlıklar nedeniyle sınırlara saldırıldığını söylemesi kabul edilemez.” dedi.

Sanchez, Fas’ın Avrupa Birliği (AB) içinde İspanya’dan daha büyük ve daha iyi bir müttefikinin olmadığını unutmaması gerektiğini, İspanya’nın Fas için vazgeçilmez ve ayrıcalıklı bir arabulucu olduğunu söyledi.

Fas Dışişleri Bakanlığı bugün yaptığı yazılı bir açıklamada, İspanya ile yaşadıkları krizin Polisario Cephesi liderinin bir İspanyol hastanesinde olmasına dayanmaması gerektiğini, “İspanya’nın Batı Sahra ile ilgili tavrını netleştirene kadar Madrid ve Rabat arasındaki bu ciddi krizin süreceğini” duyurdu.

Fas, İspanya’daki Ulusal Mahkemede “soykırım” suçu iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında Polisario Cephesi Genel Sekreteri İbrahim Gali’nin kaldığı hastaneden video konferansla yarın ifade verecek olmasının iki ülke arasında yaşanan mevcut krizi sonlandırmayacağını belirtti.