Fas Kralı 6. Muhammed, Avrupa devletlerinde bulunan reşit olmayan Faslı sığınmacılar sorununun çözüme kavuşturulması için İçişleri Bakanı Abdulvafi Leftit ve Dışişleri Bakanı Nasır Burita’yı görevlendirdi.

Fas İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, Kral 6. Muhammed’in Faslı olduğu tespit edilen 18 yaş altı tüm sığınmacıların ülkeye geri kabulü noktasında kesin ve net tavrını koruduğu belirtildi.

Açıklamada, şu ana kadar başta İspanya ve Fransa olmak üzere Avrupa devletleri ile oluşturulan ortak mekanizmalar sonucu binlerce sığınmacının ülkeye geri getirildiği kaydedildi.

İade işlemlerinin yavaş olmasının bazı Avrupa devletlerinin karmaşık idari ve adli yapısından kaynaklandığı ifade edilen açıklamada, Fas’ın sorunun çözümü için her zaman Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa devletleriyle iş birliğine hazır olduğu aktarıldı.

Reşit olmayan sığınmacılar başta olmak üzere göç sorununun “İspanya ile yaşanan ve asıl nedeni bilinen mevcut krizde bir bahane olarak kullanılmasının üzüntü verici olduğu” vurgulanan açıklamada, “Fas, İspanya hükümetinin asılsız iddialarına cevap verme hakkını doğru zamanda kullanmak için saklı tutuyor.” ifadelerine yer verildi.