Gazeteci İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Elektrik faturalarının büyük bir sorun olduğunu ifade eden İsmet Özçelik, yüksek faturaların hem vatandaşları hem de yöneticileri etkilediğini kaydetti.

ZAMLAR SONRASI GELEN TEPKİLER TAHMİNLERDEN YÜKSEK

Zamlar sonrası gelen tepkilerin tahminlerden yüksek olduğunu belirten Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Tepki çok yüksek bu nedenle faturalar üzerinden siyaset de şekillenmeye çalışıyor. Bir fatura ödeme krizi gündemde, ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Faturamı ödemeyeceğim.’ dedi. Bunun üzerine bu tartışma büyüdü. İstanbul Belediyesi, ‘Belediyeye olan faturalarını ödeyin.’ diye açıklama yaptı. Bu fatura işi biraz daha büyüyeceğe benziyor. Esnafların durumu kötü, kiraları aşan faturalar çıktı. Bir restoran 10 bin lira kira ödüyor 20 bin lira elektrik faturası geliyor. Bu herkesi sarstı. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı bugün 21 enerji şirketiyle bir araya gelecek. Kamu kurumları da bu toplantıya dâhil olacak. Sektörün temsilcileri bu toplantıda yer alacak. Öğrendiğimiz kadarıyla esnafların tarifesini düşürmek gibi bir formül tartışılıyormuş. Nasıl bir formül olacak, biz de merakla bekliyoruz. Vatandaşlar için kullanım limiti yükseltildi ama o da bir çözüm değil. Kulislerden bazı bilgiler edindik, beklendiği ölçüde fiyatta düşüş olması öngörülmüyor. Bunun için de ‘hem doğal gaz ve elektrikte devlet sübvansiyon sağlıyor, vatandaş ödemesi gerekenin yarısını ödüyor, bütçede para yok’ gibi gerekçeler sunuluyor.

RUSYA, UKRAYNA SINIRINDA GERİLİMİN AZALMASI İÇİN ŞARTLARINI SUNDU

Rusya kararlı duruşunu sürdürüyor. Rusya 4 madde sıraladı; ‘silah sevkiyatı durdurulmalı, batılı askeri danışmanlar bu topraklardan çıkmalı, Ukrayna ve NATO tatbikatları sona ermeli, Ukrayna’ya teslim edilen silahlar geri çekilmeli’ bunlar yazılı olarak da sunulmuştu. Bu konuda yapılan ikili görüşmelerde başka neler var, bilmiyoruz. Rusya Dışişleri Bakanlığı Enformasyon ve Basın Dairesi Başkanı Mariya Zaharova, “Ukrayna’ya saldıracağımız haberlerini Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) gazetelerde görüyoruz. Bu çok saçma.” dedi. ABD’den gelen savaş açıklamalarına Ukrayna Devlet Başkanı da karşı çıkmıştı, Ukrayna ekonomisine zarar veriyorsunuz, demişti.

AVRUPA’NIN KRİZE YAKLAŞIMI

Macron, saldırı havası görmediğini söylemişti. Almanya Başbakanı Scholz başta radikal tavırlar içindeydi ancak zamanla normale doğru geldiler ve daha dikkatli konuşmaya başladılar. Scholz, ABD’ye gitti ve haftaya da Moskova’ya gidecek. Bir tek ABD ve İngiltere kışkırtmayı sürdürüyor. Tansiyonun yükseltilmesinden sonra Batı borsaları düşüş göstermişti, borsalar sakinlemiş görünüyor bu da tansiyonun düştüğünün göstergesi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da “Açıklamalar Ukrayna ekonomisine zarar veriyor.” dedi.

Amerika’daki enflasyon beklentilerin çok üzerinde geldi. Ocak ayında enflasyon 7,5 oldu. Bu da ABD’deki sıkıntıyı gösteren bir oldu. Bu tansiyonun artırılmasıyla gaz fiyatları artıyor ve ABD’deki kaya gazı üreticileri de iyi para kazanıyor. Bunu da not edelim.

RUSYA- BELARUS TATBİKATI BAŞLADI

Herkes görüşmeler sürerken silahı masada tutmaya çalışıyor. Rusya kendi sınırlarını korumak için böyle bir hamle yapıyor. 30 bin askerin katılacağı bir tatbikat Ukrayna sınırında yapılacak. Ukrayna da insansız hava araçlarıyla 10 günlük bir tatbikata başladı. Hava koşulları çok kötüydü tatbikat sınırlı kalmış. Karşılıklı tatbikatlar sürüyor, bu tür gerilimlerde bunlar normal.

ÇAVUŞOĞLU: BİR DAHA FEDERASYON İÇİN MÜZAKERE ETMEYECEĞİZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs meselesine yönelik yaptığı açıklamada ‘Bir daha federasyon için müzakere etmeyeceğiz.’ ifadelerini kullandı. Türkiye sürekli müzakere ediyor, Rauf Denktaş ısrarla federasyona karşı çıkıyordu. Annan Planı devreye girdi Türkiye bu plana destek verdi. Türkiye kabul etmesine rağmen Rumlar kabul etmedi. Türkiye’deki iktidar aynı ancak politikasını değiştirdi. Türkiye federasyon noktasından Denktaş noktasına geldi, Çavuşoğlu da bunu belirtti. Kıbrıs Türk tarafındaki hükümet de bu politikayı savunuyor.”