Jerome Powell, “Ekonomik verileri izlemeye devam edeceğiz, hedeflere ulaşılmasını engelleyebilecek riskleri yönetmek için para politikası duruşunu uygun şekilde ayarlayacağız.” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, mart ayı toplantısında faiz artırımının “uygun olacağını” düşündüklerini ifade etti.

Fed, Başkan Powell, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde, yarı yıllık Para Politikası Raporu’na ilişkin bugün yapacağı konuşmanın metnini yayımladı.

Konuşmasının başında Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısına değinen Powell, “Çatışma, Ukrayna halkı için büyük zorluklara neden oluyor. ABD ekonomisi üzerindeki etkileri oldukça belirsiz ve durumu yakından izleyeceğiz.” ifadesini kullandı.

Powell, ekonominin geçen yıl aşılamanın, normalleşmenin, maliye ve para politikası desteği ile işletmelerin sağlıklı finansal durumlarının etkisiyle güçlü bir hızla genişlediğini belirterek, Omicron varyantının hızlı yayılmasının bu yılın başında ekonomik faaliyette bir miktar yavaşlamaya yol açtığını ancak ocak ayı ortasından bu yana vakaların keskin bir şekilde düşmesiyle yavaşlamanın kısa sürdüğünü kaydetti.